| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Biznes krytykuje projekt ustawy o lobbingu

Biznes krytykuje projekt ustawy o lobbingu

Kongres Przedsiębiorczości, będący platformą współpracy największych organizacji biznesowych, negatywnie ocenia przedłożone do konsultacji założenia projektu ustawy o lobbingu, którego celem jest ustalenie nowych zasad i warunków prowadzenia działalności lobbingowej w Polsce.

Przyjęto w nim błędne założenia i metody ich realizacji, np. brak zasad proporcjonalności w ustalaniu uprawnień lobbystów do obowiązków, które proponuje się na nich nałożyć oraz w kwestii stosowania nadzoru nad ich działalnością.

Zdaniem środowiska przedsiębiorców projekt zawiera wiele wad. Podział na poszczególne grupy lobbystów nie jest jasny i budzi zastrzeżenia natury interpretacyjnej oraz prawnej. Definicja działalności lobbingowej jest niepełna, ponieważ nie rozstrzyga, do której grupy zakwalifikowani zostali tzw. partnerzy społeczni i czy w ogóle będą podlegać pod projektowaną regulację. Nie zniknie szara strefa ani tzw. dziki lobbing.

Polecamy: Kadry.wieszjak.pl

Wątpliwości budzi zróżnicowanie uprawnień i obowiązków lobbystów w zależności od tego do jakiej kategorii zostaną zaliczeni - zawodowych lub niezawodowych. Takie zróżnicowanie może być niezgodne z Konstytucją i innymi przepisami prawa, także dlatego, że ograniczy dostęp do informacji publicznej, możliwości wypowiadania się w sprawach własnych, bądź podmiotów zrzeszonych.

Zdaniem Kongresu Przedsiębiorczości przepisy ograniczające udział obywateli, organizacji społecznych w procesie stanowienia prawa naruszają art. 61 i 63 Konstytucji, które uprawniają każdego do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Po wejściu w życie proponowanych regulacji konsultacje społeczne zamiast stać się podstawowym narzędziem poprawy jakości stanowionego prawa zostaną zmarginalizowane.

Skandaliczny jest pomysł, aby lobbyści niezawodowi mogli przedstawiać organowi lobbowanemu swoje stanowisko, ale ten nie miałby obowiązku się do niego ustosunkować. Takie rozwiązanie nie sprzyjałoby ani jawności, ani transparentności procesu stanowienia prawa. Autorzy projektu ustawy o lobbingu nie wzięli także pod uwagę dobrych doświadczeń w tym zakresie z innych krajów.

W związku z powyższym Kongres Przedsiębiorczości uważa, iż nie należy pracować nad nową regulacją w zakresie lobbingu. Trzeba również uchylić obecnie obowiązującą ustawę o działalności lobbingowej jako niesprawdzoną i nieskuteczną w praktyce. Organizacje przedsiębiorców rekomendują za to podjęcie prac nad reformą systemu stanowienia prawa, którego integralną częścią będzie właśnie działalność lobbingowa.

Przy tej reformie należy położyć duży akcent na otwarte i powszechne konsultacje społeczne, których częścią będą stosowne regulacje odnoszące się do działalności lobbingowej. Zdaniem Kongresu Przedsiębiorczości tylko kompleksowa reforma systemu stanowienia prawa może przynieść pożądane efekty w postaci: zwiększenia jawności, transparentności procesu stanowienia prawa, zmniejszenia patologii w tym obszarze oraz poprawy jakości prawa. 

Kongres Przedsiębiorczości

Polecamy: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK