| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nowa ustawa o BIG - skutki dla konsumentów

Nowa ustawa o BIG - skutki dla konsumentów

Największym osiągnięciem nowej ustawy o BIG, która zacznie obowiązywać od 14 czerwca br. wierzyciele będą mogli wykluczyć nierzetelnych dłużników z obrotu gospodarczego.

Z wejściem w życie nowej ustawy zakończy się dyskryminacja całych grup wierzycieli, którzy bez uzasadnionych powodów nie mogli dotąd wpisywać swoich dłużników do BIG. Przez to mieli ograniczone możliwości w dochodzeniu swoich słusznych należności. Nie mogli także ostrzegać innych uczestników rynku przed swoimi nierzetelnymi kontrahentami.

Do tej grupy należy zaliczyć osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które dotychczas nie mogły wpisywać swoich dłużników do biur informacji gospodarczej. Teraz będą mogli upublicznić informacje o podmiocie, który nie wywiązał się wobec nich z zobowiązania, pod warunkiem że wcześniej uzyskają tytuł wykonawczy (nakaz zapłaty lub wyrok sądu zaopatrzony w klauzulę wykonalności lub rygor natychmiastowej wykonalności).

Z drugiej strony nowa ustawa znacząco zwiększa sankcje wobec konsumentów, którzy nie spłacają swoich długów. Dotychczas bowiem, do BIG mogli ich wpisywać wyłącznie przedsiębiorcy z branż wymienionych w ustawie. Teraz praktycznie każdy przedsiębiorca będzie mógł dopisać do BIG informacje o zaległościach pieniężnych swojego dłużnika-konsumenta. Nowa ustawa między innymi umożliwi przekazywania danych dłużników i informacji o zadłużeniu firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym.

Nowa ustawa nie ogranicza się jednak wyłącznie do sankcji. Ułatwia ona konsumentom budowanie przy pomocy BIG pozytywnej historii finansowej (wiarygodności płatniczej). Kredytodawcy na wniosek każdego konsumenta lub za jego zgodą będą mogli przekazywać do BIG informacje o prawidłowo regulowanych zobowiązaniach, np. rachunkach za telefon lub Internet, ratach kredytu lub pożyczki etc.

Polecamy: Windykacja.wieszjak.pl

Tomasz Ostrowski, doradca prawny Rejestru Dłużników ERIF BIG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK