REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy zabiegają o szerokopasmowy Internet

REKLAMA

REKLAMA

Pięć gmin z województwa Łódzkiego uzyska dostęp do Internetu szerokopasmowego. Planuje się, że za trzy lata mieszkańcy całego województwa będą mieli możliwość skorzystać z tego rozwiązania.

Za trzy lata całe województwo, a w tym roku pięć gmin z Łódzkiego doczeka się szerokopasmowego Internetu. To Dalików, Łęczyca, Parzęczew, Wartkowice i Zgierz, które zostały objęte projektem pilotażowym Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej.

REKLAMA

Realizacja projektu pilotażowego właśnie się zaczyna, a zakończy w lipcu. Urząd Marszałkowski w Łodzi podpisał umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym kierownikiem projektu – konsorcjum Tele B i Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

We wspomnianych gminach powstanie tzw. infrastruktura szkieletowa i dystrybucyjna, która umożliwi lokalnym operatorom podłączenie szerokopasmowego Internetu do gospodarstw domowych, firm i instytucji.

- Na początku będzie on dostępny za pomocą sygnału radiowego, następnie łącze radiowe zostanie zastąpione światłowodowym – mówi Marek Trznadel, dyrektor Departamentu Projektów Strategicznych Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Projekt ma być współfinansowany ze środków unijnych w ramach działania IV.1 – Infrastruktura Społeczeństwa Informacyjnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nowoczesna sieć umożliwi nie tylko zapewnienie mieszkańcom i przedsiębiorstwom dostępu do szybkiej sieci, ale stworzy też możliwość rozwoju m.in. e-administracji (załatwiania spraw na odległość), e-zdrowia (przesyłania wyników badań z wykorzystaniem sieci Internet), e-usług (bankowości elektronicznej, e-zakupów, e- nauki), a także korzystania z taniej telefonii internetowej.

W ramach działań realizowanych przez samorządy gmin, które obejmie projekt, część mieszkańców, m.in. rodziny zastępcze i o niskich dochodach, będzie miała podłączony Internet bezpłatnie.

Projekt pilotażowy ma sprawdzić funkcjonowanie modelu realizacji, który zostanie wprowadzony w całym województwie w ramach Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej. Będzie ona pełniła funkcję infostrady, łączącej światłowodem każdą spośród 177 gmin w regionie łódzkim.

REKLAMA

Dziś dostęp do Internetu ma około 42 proc. gospodarstw domowych w województwie łódzkim a szerokopasmowy dostęp do Internetu posiada zaledwie około 30 proc., w tym głównie w samej Łodzi. Poza stolicą województwa nowoczesna sieć teleinformatyczna zapewniająca dostęp szerokopasmowy dociera tylko do około 11 proc. firm i rodzin, co plasuje nasz region znacznie poniżej średniej krajowej.

Ponad 300 tys. gospodarstw domowych nie ma obecnie szans na szerokopasmowy Internet ze względu na brak technicznych możliwości podłączenia go przez operatorów. Część gmin jest też pozbawiona dostępu do Internetu, ponieważ doprowadzanie sieci do małych i odległych miejscowości nie opłaca się operatorom.

Po zakończeniu projektu Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej szerokopasmowy Internet stanie się dostępny dla wszystkich jednostek administracji samorządowej i innych instytucji, a także dla większości firm w województwie oraz dla około 90 proc. mieszkańców.

Projekt zakłada wybudowanie szkieletowej sieci światłowodowej i dystrybucyjnej w całym regionie oraz przygotowanie infrastruktury umożliwiającej lub znacznie ułatwiającej lokalnym operatorom doprowadzenie sieci do odbiorców. Podstawowym medium transmisyjnym będzie światłowód, dodatkowo powstanie też infrastruktura oparta na technologiach bezprzewodowych.

Zakończyła się już tzw. inwentaryzacja zasobów teleinformatycznych w regionie, przeprowadzona na zlecenie Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Umożliwi to podjęcie decyzji m.in. o przebiegu sieci i lokalizacji węzłów dystrybucyjnych. Dzięki temu lokalni operatorzy mogą się też ubiegać o unijne dotacje na inwestycje związane z budową sieci.

Projekt techniczny powinien powstać w przyszłym roku, instalacja urządzeń ma zacząć się w 2011 roku, a zakończenie budowy ŁRST planowane jest na 2013 rok.

ŁARR/IN

Polecamy: Komputer i Internet Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA