| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Inwestorzy obawiają się słabej kondycji Grecji

Inwestorzy obawiają się słabej kondycji Grecji

Amerykańskie indeksy kończyły notowania w środę 21 kwietnia br. na poziomach z poprzedniego dnia, w Azji akcje taniały o ok. 1 proc. Inwestorzy boją się, że Grecja nie zdoła pozyskać z rynku potrzebnych przed końcem maja ok. 10 mld euro.

Na rynkach akcji nie widać bezpośrednio paniki, z jaką na rynku obligacji wyprzedawane są obecnie greckie obligacje, ale już kurs walutowej pary euro/dolar wracający poniżej 1,34 USD dobrze odzwierciedla niepokoje o kondycję Grecji.

W przeciwieństwie do wczorajszej sesji, w czwartek inwestorzy na zagranicznych giełdach nie mogą narzekać na brak publikacji makroekonomicznych. Najpierw poznamy nastroje przedsiębiorców z branż usługowej i wytwórczej w strefie euro, Niemczech i Francji.

We wszystkich przypadkach indeksy PMI znajdują się powyżej poziomu 50 pkt oznaczającego przewagę optymistów i rozwój gospodarczy, a prognozy ekonomistów sugerują, że w kwietniu nastroje nie uległy poprawie jedynie w niemieckim przemyśle, gdzie indeks PMI znalazł się przed miesiącem powyżej 60 pkt. Kolejne publikacje napłyną z Wielkiej Brytanii i dotyczyć będą kondycji tamtejszych konsumentów - sprzedaż detaliczna prawdopodobnie wzrosła w marcu o 0,6 m/m.

Po południu uwaga inwestorów przeniesie się za ocean, gdzie opublikowany zostanie indeks cen nieruchomości (analitycy szacują, że po spadku w styczniu, w lutym ceny nie przerwały tego trendu), sprzedaż domów na rynku wtórnym (oczekiwany wzrost aktywności) oraz inflacja producentów.

W kontekście tych ostatnich danych warto zwrócić uwagę, że od wielu miesięcy przedsiębiorcy odczuwają wzrost cen, ale jeszcze nie zaczęli przenosić wyższych kosztów na ceny końcowych produktów i usług, bo inflacja producentów jest ponad dwukrotnie wyższa niż konsumencka. Kiedy zarobki gospodarstw nie rosną ich siła nabywcza utrzymuje się na stałym poziomie, ale obniża to marże firm i sprawia, że nie mogą one pozwolić sobie na dynamiczną ekspansję i tworzenie nowych miejsc pracy.

Patrząc z perspektywy całej gospodarki, w USA od jesieni ubiegłego roku realne stopy procentowe są poniżej zera, czyli niemal wszystkim opłaca się zaciągać kredyty (kto nie chciałby wydać dzisiaj pożyczonych 100 USD, a po roku oddać np. 97 USD), ale mało kto chce ich udzielać.

To dlatego w bilansach największych banków i globalnych firm obserwujemy rosnący stan gotówki - lepiej trzymać pieniądze pod materacem niż pożyczać (np. w formie kredytu kupieckiego) kontrahentom będący w wątpliwej kondycji finansowej.

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK