| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Inwestorzy obawiają się słabej kondycji Grecji

Inwestorzy obawiają się słabej kondycji Grecji

Amerykańskie indeksy kończyły notowania w środę 21 kwietnia br. na poziomach z poprzedniego dnia, w Azji akcje taniały o ok. 1 proc. Inwestorzy boją się, że Grecja nie zdoła pozyskać z rynku potrzebnych przed końcem maja ok. 10 mld euro.

Na rynkach akcji nie widać bezpośrednio paniki, z jaką na rynku obligacji wyprzedawane są obecnie greckie obligacje, ale już kurs walutowej pary euro/dolar wracający poniżej 1,34 USD dobrze odzwierciedla niepokoje o kondycję Grecji.

W przeciwieństwie do wczorajszej sesji, w czwartek inwestorzy na zagranicznych giełdach nie mogą narzekać na brak publikacji makroekonomicznych. Najpierw poznamy nastroje przedsiębiorców z branż usługowej i wytwórczej w strefie euro, Niemczech i Francji.

We wszystkich przypadkach indeksy PMI znajdują się powyżej poziomu 50 pkt oznaczającego przewagę optymistów i rozwój gospodarczy, a prognozy ekonomistów sugerują, że w kwietniu nastroje nie uległy poprawie jedynie w niemieckim przemyśle, gdzie indeks PMI znalazł się przed miesiącem powyżej 60 pkt. Kolejne publikacje napłyną z Wielkiej Brytanii i dotyczyć będą kondycji tamtejszych konsumentów - sprzedaż detaliczna prawdopodobnie wzrosła w marcu o 0,6 m/m.

Po południu uwaga inwestorów przeniesie się za ocean, gdzie opublikowany zostanie indeks cen nieruchomości (analitycy szacują, że po spadku w styczniu, w lutym ceny nie przerwały tego trendu), sprzedaż domów na rynku wtórnym (oczekiwany wzrost aktywności) oraz inflacja producentów.

W kontekście tych ostatnich danych warto zwrócić uwagę, że od wielu miesięcy przedsiębiorcy odczuwają wzrost cen, ale jeszcze nie zaczęli przenosić wyższych kosztów na ceny końcowych produktów i usług, bo inflacja producentów jest ponad dwukrotnie wyższa niż konsumencka. Kiedy zarobki gospodarstw nie rosną ich siła nabywcza utrzymuje się na stałym poziomie, ale obniża to marże firm i sprawia, że nie mogą one pozwolić sobie na dynamiczną ekspansję i tworzenie nowych miejsc pracy.

Patrząc z perspektywy całej gospodarki, w USA od jesieni ubiegłego roku realne stopy procentowe są poniżej zera, czyli niemal wszystkim opłaca się zaciągać kredyty (kto nie chciałby wydać dzisiaj pożyczonych 100 USD, a po roku oddać np. 97 USD), ale mało kto chce ich udzielać.

To dlatego w bilansach największych banków i globalnych firm obserwujemy rosnący stan gotówki - lepiej trzymać pieniądze pod materacem niż pożyczać (np. w formie kredytu kupieckiego) kontrahentom będący w wątpliwej kondycji finansowej.

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK