| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spadek inflacji jest zgodny z oczekiwaniami

Spadek inflacji jest zgodny z oczekiwaniami

Indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI), który jest najpopularniejszą miarą inflacji pokazał spadek, co jest zgodne z oczekiwaniami ekonomistów.

Inflacja CPI spadła w marcu br. do 2,6 proc. r/r wobec 2,9 proc. w lutym br., zgodnie z oczekiwaniami analityków. W ujęciu m/m ceny wzrosły o 0,3 proc., głównie za sprawą podwyżek cen papierosów (3,7 proc.) oraz wyższych cen paliw (1,7 proc.).

Ceny nośników energii (energia elektryczna, gaz ziemny) wzrosły natomiast tylko o 0,1 proc. Ceny żywności odnotowały nieznaczny, 0,3 proc. wzrost (poniżej wzorca sezonowego); spowodowało to spadek rocznej dynamiki cen żywności do 1,4 proc. wobec 2,8 proc. w lutym. Spadki cen w ujęciu miesięcznym odnotowały, podobnie jak w poprzednich miesiącach, ceny artykułów importowanych, w szczególności sprzętu elektronicznego (wpływ umacniającego się złotego).

W rezultacie ceny w kategorii „łączność” kształtują się 1,5 proc. poniżej poziomu z marca ub. r., a w kategorii „rekreacja i kultura” na niezmienionym poziomie od marca ub. r. Szacujemy, że inflacja bazowa spadła w marcu do 2,0-2,1 proc. r/r wobec 2,2 proc. w poprzednim miesiącu; ryzyko w stronę wyższego odczytu tworzą wspomniane podwyżki cen papierosów.

Dzisiejsze dane potwierdzają, że inflacja znalazła się w wyraźnym trendzie spadkowym, który potrwa przynajmniej przez najbliższych kilka miesięcy. Spadek inflacji poniżej 2% w miesiącach letnich przy niskiej dynamice cen żywności i umacniającym się złotym wydaje się przesądzony (niemałe znaczenie odrywają tu również efekty bazowe).

Dla rynku stopy procentowej oznacza to, że korzystne otoczenie dla polskich papierów skarbowych powinno się utrzymywać. Z punktu widzenia RPP, biorąc pod uwagę także ostatnie tragiczne wydarzenia, dyskusja nad ewentualnymi zmianami stóp przesuwa się przynajmniej do czasu czerwcowej projekcji. Pozostajemy przy przekonaniu, że w bieżącym roku w grę wchodzi nie więcej niż jedna podwyżka stóp pod koniec roku.

Radosław Cholewiński, główny ekonomista Noble Banku

Polecamy: Kredyty i pożyczki konsumpcyjne Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK