| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spadek inflacji jest zgodny z oczekiwaniami

Spadek inflacji jest zgodny z oczekiwaniami

Indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI), który jest najpopularniejszą miarą inflacji pokazał spadek, co jest zgodne z oczekiwaniami ekonomistów.

Inflacja CPI spadła w marcu br. do 2,6 proc. r/r wobec 2,9 proc. w lutym br., zgodnie z oczekiwaniami analityków. W ujęciu m/m ceny wzrosły o 0,3 proc., głównie za sprawą podwyżek cen papierosów (3,7 proc.) oraz wyższych cen paliw (1,7 proc.).

Ceny nośników energii (energia elektryczna, gaz ziemny) wzrosły natomiast tylko o 0,1 proc. Ceny żywności odnotowały nieznaczny, 0,3 proc. wzrost (poniżej wzorca sezonowego); spowodowało to spadek rocznej dynamiki cen żywności do 1,4 proc. wobec 2,8 proc. w lutym. Spadki cen w ujęciu miesięcznym odnotowały, podobnie jak w poprzednich miesiącach, ceny artykułów importowanych, w szczególności sprzętu elektronicznego (wpływ umacniającego się złotego).

W rezultacie ceny w kategorii „łączność” kształtują się 1,5 proc. poniżej poziomu z marca ub. r., a w kategorii „rekreacja i kultura” na niezmienionym poziomie od marca ub. r. Szacujemy, że inflacja bazowa spadła w marcu do 2,0-2,1 proc. r/r wobec 2,2 proc. w poprzednim miesiącu; ryzyko w stronę wyższego odczytu tworzą wspomniane podwyżki cen papierosów.

Dzisiejsze dane potwierdzają, że inflacja znalazła się w wyraźnym trendzie spadkowym, który potrwa przynajmniej przez najbliższych kilka miesięcy. Spadek inflacji poniżej 2% w miesiącach letnich przy niskiej dynamice cen żywności i umacniającym się złotym wydaje się przesądzony (niemałe znaczenie odrywają tu również efekty bazowe).

Dla rynku stopy procentowej oznacza to, że korzystne otoczenie dla polskich papierów skarbowych powinno się utrzymywać. Z punktu widzenia RPP, biorąc pod uwagę także ostatnie tragiczne wydarzenia, dyskusja nad ewentualnymi zmianami stóp przesuwa się przynajmniej do czasu czerwcowej projekcji. Pozostajemy przy przekonaniu, że w bieżącym roku w grę wchodzi nie więcej niż jedna podwyżka stóp pod koniec roku.

Radosław Cholewiński, główny ekonomista Noble Banku

Polecamy: Kredyty i pożyczki konsumpcyjne Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK