REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadki na europejskich parkietach

Maciej Dyja
Maciej Dyja
Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek na parkietach europejskich dominowały spadki. Główną ich przyczyną była powracająca obawa inwestorów o możliwość podwyżek stóp procentowych w Chinach i Indiach. Graczom nie pomogły nawet lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej w USA. Indeksy na giełdach w Europie Zachodniej przez większość dnia utrzymywały się pod kreską, a spadki przekroczyły 0,7 proc.

Na GPW sytuacja wyglądała podobnie, indeks WIG20 już na początku sesji przebił poziom 2400 punktów i w trakcie sesji utrzymywał się blisko porannych minimów. Ostatecznie indeks dużych spółek zakończył poniedziałkową sesję spadkiem o 0,95 proc.

REKLAMA

Mocno wzrosły obroty, które przekroczyły wczoraj 1,6 mld złotych. W przypadku małych i średnich spółek spadki sięgnęły -0,53 proc. oraz -0,24 proc.

REKLAMA

We wtorek słabiej radziła sobie nasza waluta, złoty w związku z giełdowymi zawirowaniami stracił wobec głównych walut. Na rynku surowcowym mocno taniała ropa, której cena spadła wczoraj o ponad 1 proc., baryłka ropy kosztuje teraz 80 dolarów.

Na Wall Street w poniedziałek, przez większą część sesji dominowały spadki, chociaż ich skala z upływem czasu mocno się ograniczyła, a finalnie indeksy DJIA oraz S&P500 zakończyły sesję na niewielkich plusach. Trudno dziwić się graczom, z jednej strony lepsze oczekiwań dane makro przeplatały się z możliwością utracenia przez USA ratingu kredytowego AAA, stąd brak rozstrzygnięć na Wall Street.

Po długiej wzrostowej serii na giełdach wreszcie przyszedł moment, w którym do głosu doszli sprzedający. Po jednej sesji ciężko jest ocenić, czy mamy do czynienia z początkiem kolejnej fali spadkowej czy też z chwilowym pogorszeniem nastrojów. Znamienne jest jednak to, że pomimo nienajgorszych wiadomości chętnych do kupowania akcji nie jest zbyt wielu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed nami dzisiejsza wieczorna decyzja FOMC, która będzie w centrum uwagi inwestorów, można się zatem spodziewać raczej spokojnej sesji w Europie.

Polecamy: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA