| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polscy Romowie w wyszehradzkiej grupie roboczej

Polscy Romowie w wyszehradzkiej grupie roboczej

Karol Gierliński i Stanisław Stankiewicz to przedstawiciele społeczności romskiej, którzy będą reprezentować Polskę w nowopowstałej grupie roboczej państw wyszehradzkich ds. Integracji Romów. Dołączą do reprezentującej już nasz kraj Elżbiety Radziszewskiej, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.


Wyboru dokonali przedstawiciele mniejszości romskiej, którzy wchodzą w skład zespołu ds. Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Posiedzenie prowadzili Tomasz Siemoniak Współprzewodniczący Komisji Wspólnej sekretarz stanu w ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Robert Bladycz przedstawiciel mniejszości romskiej w Komisji Wspólnej.

Karol Gierliński aktywnie działa na rzecz poprawy sytuacji Romów w Polsce. Jest autorem pierwszego w Polsce podręcznika dla dzieci romskich w wieku wczesnoszkolnym.

Stanisław Stankiewicz jest redaktorem naczelnym pisma „RROM PO DROM”. Gazeta porusza najważniejsze kwestie związane z życiem społeczności romskiej w Polsce. Jest też Prezesem Centralnej Rady Romów w Polsce oraz Prezydentem International Romani Union (Międzynarodowej Unii Romów).

Grupa Robocza Państw Wyszehradzkich ds. Integracji Romów (V4 Roma integration working group) została powołana jako forum przygotowujące projekt założeń „Środkowo-Europejskiej Strategii na rzecz Romów”. Zapisy tego projektu koncentrują się przede wszystkim na kwestiach związanych z wykorzystaniem funduszy europejskich oraz integracją Romów ze społeczeństwem. Zgodnie z założeniami, w pracach grupy roboczej biorą udział przedstawiciele społeczności romskiej z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Podczas posiedzenia Zespołu ds. Romskich zaprezentowano także dwa realizowane obecnie projekty na rzecz społeczności romskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Jedną z inicjatyw, które mają wesprzeć Romów w poszukiwaniu pracy i utrzymaniu zatrudnienia, jest projekt Związku Romów Polskich pt. „Innowacyjni Romowie na rynku pracy”. Założeniem jest aktywowanie bezrobotnych Romów na rynku pracy poprzez pomoc ze strony asystenta zawodowo-społecznego. Takich asystentów jest 17 w całej Polsce i są to osoby pochodzenia romskiego, które po odpowiednim przeszkoleniu udzielają porad bezrobotnym Romom. Pierwsze efekty pracy asystentów są już widoczne - Romowie, którzy uzyskali ich wsparcie otrzymali prace lub zostali skierowani na staże zawodowe i szkolenia.

Podobny cel ma spełniać też m.in. projekt „Romska droga do pracy - program aktywizacji zawodowej Romów z Małopolski i Podkarpacia”, realizowany przez Uniwersytet Łódzki. W jego ramach 100 Romów z województwa małopolskiego i podkarpackiego jest zachęcanych do podejmowania pracy poprzez szkolenia motywacyjne, zawodowe czy indywidualne pośrednictwo pracy. Założenia projektu obejmują także staże zawodowe dla najaktywniejszych uczestników oraz funkcjonowanie Forum Integracji Społeczno-Zawodowej czyli grupy doradczej, wspierającej integrację Romów.

Wspominane projekty finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na realizację projektów na rzecz Romów przeznaczono w latach 2007-2013 ok. 22 mln euro. Dotychczas zgłoszono do realizacji ponad 20 projektów poświęconych integracji społeczności romskiej w Polsce.

Nowi członkowie do wyszehadzkiej grupy roboczej zostali wybrani 9 marca 2010 roku podczas IX posiedzenia zespołu do spraw Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Zespół do spraw Romskich działa w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Pełni rolę konsultacyjną. Głównym zadaniem zespołu jest wypracowanie działań, które polepszą sytuację mniejszości romskiej w Polsce.

Pierwsze posiedzenie odbyło się w czerwcu 2008 roku. W składzie zespołu znajdują się przedstawiciele strony rządowej oraz 22 reprezentantów organizacji Romów w Polsce.

MSWiA/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »