| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jest projekt ustawy o samorządzie gospodarczym

Jest projekt ustawy o samorządzie gospodarczym

Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Polska Rada Biznesu oraz Związek Rzemiosła Polskiego zaprezentowały projekt ustawy o samorządzie gospodarczym, który zostanie oficjalnie przekazany do prac legislacyjnych Sejmu.

„Krajowa Izba Gospodarcza od 20 lat postuluje utworzenie powszechnego samorządu gospodarczego, który byłby samorządem reprezentującym całe środowisko przedsiębiorców, instytucją publiczno-prawną, która będąc częścią Państwa Polskiego mogłaby przejmować od administracji publicznej działania na rzecz rozwoju gospodarki, realizując je lepiej, taniej i według rzeczywistych potrzeb przedsiębiorców” – powiedział prezes KIG, Andrzej Arendarski.

Poparcie dla pracy nad ustawą wyrazili przedstawiciele poszczególnych ugrupowań politycznych; PiS, SLD oraz PO, wyrażając jednocześnie obawy dotyczące, przede wszystkim, finansowania samorządu z budżetu Państwa oraz consensusu wśród organizacji samorządu gospodarczego w stosunku do tego projektu.

Projekt ustawy o samorządzie gospodarczym zostanie oficjalnie przekazany do prac legislacyjnych Sejmu. Pod ideą projektu podpisało się ponad 3 tysiące przedsiębiorców.

Do projektu ustosunkowali się:

Grzegorz Napieralski – szef SLD
Paweł Poncyliusz – poseł PiS
Adam Szejnfeld – poseł PO

Ustawa o samorządzie gospodarczym kreuje de facto pierwszy w Polsce Parlament Przedsiębiorców, który będzie miał prawo i obowiązek realizowania zadań publicznych. 97 % niezrzeszonych mikro, małych i średnich przedsiębiorców otrzyma możliwość bezpośredniego wpływu na proces legislacyjny w Polsce.

Samorząd gospodarczy nie będzie organizacją członkowską, do której przynależność jest obowiązkowa. Będzie powszechną instytucją, w której uczestniczą przedsiębiorcy na zasadzie uczestnictwa obywateli w samorządzie terytorialnym.

Konsultantami projektu, obecnymi podczas prezentacji, byli profesor Hubert Izdebski oraz mecenas Jan Stefanowicz.

Uchwalenie ustawy oznaczać będzie ustanowienie nowego, instytucjonalnego partnera dla władzy ustawodawczej i rządu. W Niemczech samorząd finansowany jest z 8%-owego odpisu od podatku VAT.

Wnoszący projekt proponują znacznie mniejszy odpis. Zdaniem autorów projektu ustawy jej przyjęcie przez Sejm otworzy nowy rozdział w praktyce działalności ustawodawczej w naszym kraju oraz polityce gospodarczej; zwiększy przejrzystość relacji polityka – biznes i przyczyni się do zmniejszenia korupcji, nadając aktywności lobbystycznej charakter działań z „otwartą przyłbicą”.

Polecamy: Firma.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK