| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jest projekt ustawy o samorządzie gospodarczym

Jest projekt ustawy o samorządzie gospodarczym

Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Polska Rada Biznesu oraz Związek Rzemiosła Polskiego zaprezentowały projekt ustawy o samorządzie gospodarczym, który zostanie oficjalnie przekazany do prac legislacyjnych Sejmu.

„Krajowa Izba Gospodarcza od 20 lat postuluje utworzenie powszechnego samorządu gospodarczego, który byłby samorządem reprezentującym całe środowisko przedsiębiorców, instytucją publiczno-prawną, która będąc częścią Państwa Polskiego mogłaby przejmować od administracji publicznej działania na rzecz rozwoju gospodarki, realizując je lepiej, taniej i według rzeczywistych potrzeb przedsiębiorców” – powiedział prezes KIG, Andrzej Arendarski.

Poparcie dla pracy nad ustawą wyrazili przedstawiciele poszczególnych ugrupowań politycznych; PiS, SLD oraz PO, wyrażając jednocześnie obawy dotyczące, przede wszystkim, finansowania samorządu z budżetu Państwa oraz consensusu wśród organizacji samorządu gospodarczego w stosunku do tego projektu.

Projekt ustawy o samorządzie gospodarczym zostanie oficjalnie przekazany do prac legislacyjnych Sejmu. Pod ideą projektu podpisało się ponad 3 tysiące przedsiębiorców.

Do projektu ustosunkowali się:

Grzegorz Napieralski – szef SLD
Paweł Poncyliusz – poseł PiS
Adam Szejnfeld – poseł PO

Ustawa o samorządzie gospodarczym kreuje de facto pierwszy w Polsce Parlament Przedsiębiorców, który będzie miał prawo i obowiązek realizowania zadań publicznych. 97 % niezrzeszonych mikro, małych i średnich przedsiębiorców otrzyma możliwość bezpośredniego wpływu na proces legislacyjny w Polsce.

Samorząd gospodarczy nie będzie organizacją członkowską, do której przynależność jest obowiązkowa. Będzie powszechną instytucją, w której uczestniczą przedsiębiorcy na zasadzie uczestnictwa obywateli w samorządzie terytorialnym.

Konsultantami projektu, obecnymi podczas prezentacji, byli profesor Hubert Izdebski oraz mecenas Jan Stefanowicz.

Uchwalenie ustawy oznaczać będzie ustanowienie nowego, instytucjonalnego partnera dla władzy ustawodawczej i rządu. W Niemczech samorząd finansowany jest z 8%-owego odpisu od podatku VAT.

Wnoszący projekt proponują znacznie mniejszy odpis. Zdaniem autorów projektu ustawy jej przyjęcie przez Sejm otworzy nowy rozdział w praktyce działalności ustawodawczej w naszym kraju oraz polityce gospodarczej; zwiększy przejrzystość relacji polityka – biznes i przyczyni się do zmniejszenia korupcji, nadając aktywności lobbystycznej charakter działań z „otwartą przyłbicą”.

Polecamy: Firma.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK