| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Optymizm finansowy wśród Polaków rośnie

Optymizm finansowy wśród Polaków rośnie

Mimo zalewu informacji o kryzysie Polacy oceniają swoją sytuację finansową i perspektywy lepiej, niż w minionym roku – wynika z badania MoneyTrack, dotyczącego postaw Polaków wobec pieniędzy oraz instytucji i instrumentów finansowych.

Więcej ankietowanych ocenia swoją sytuację materialną pozytywnie (36,3 proc.) niż negatywnie (16 proc.). Większość jest przekonanych, że w ciągu roku nie ulegnie ona zmianie (72,5 proc.). To znacząca poprawa w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to 21 proc. z nas nie było zadowolonych z własnej sytuacji materialnej.

To zaskakujący wynik w kontekście informacji w mediach. Polacy okazali się być racjonalni i odporni na propagandę kryzysową. Nie daliśmy się ponieść fali paniki – powiedział Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. A. Smitha.

Badanie dowodzi również, że to, czy posiadamy oszczędności nie zależy tylko od naszych dochodów i innych zmiennych demograficznych, ale także od postaw psychologicznych.

Co ciekawe, więcej oszczędności mają osoby zadowolone z życia. Pesymiści częściej wydają całe zasoby finansowe. Najbardziej pozytywne podejście do oszczędzania mają osoby wykształcone, pracujące zawodowo, zadowolone z życia, aktywne, otwarte na nowości i nowe technologie. Pieniądze są dla nich ważne. Ich wydawanie przychodzi im łatwo, ale jednocześnie są w stanie regularnie oszczędzać pewną sumę pieniędzy. Osoby te mają zaufanie do instytucji finansowych. W pełni korzystają z wszelkich instrumentów finansowych i akceptują je. Zdecydowana większość posiada oszczędności i są to znaczne sumy.

Nie oszczędzają osoby mało zadowolone ze swojego życia, bierne zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym. Pesymistycznie też oceniają perspektywy na przyszłość.

- Brak oszczędności w tym segmencie nie wynika z wysokości dochodów. Często są to osoby o wysokich dochodach. W dużym stopniu wyznają kult pieniądza – uważają, że pieniądze są miarą wartości człowieka i głównym miernikiem jego sukcesu - powiedziała dr hab. Dominika Maison.

Konsumują na bieżąco, to co zarobią. Uważają także, że „prawdziwe” pieniądze to gotówka, darzą banki niskim zaufaniem i niechętnie korzystają z ich usług. Nie do końca rozumieją działanie instytucji finansowych, uważają, że banki bogacą się kosztem „zwykłych” ludzi, w związku z tym preferują tradycyjny obieg pieniędzy („z ręki do ręki”).

Z badania wynika również, że w Polsce w dalszym ciągu panuje tzw. „kult gotówki”. Polega on na traktowaniu gotówki jako jedynych prawdziwych pieniędzy. Ponad 40 proc. z nas woli otrzymywać pieniądze z ręki do ręki.

Nasilenie tej postawy obserwujemy wśród ludzi starszych (65+), z podstawowym wykształceniem, o niskich dochodach. Kult gotówki jest również pochodną braku odpowiednich produktów finansowych, kierowanych do innych grup społecznych niż ulubiony przez banki segment, tzw. „spełniona elita”. To ci, którzy mają wiedzę finansową i rozumieją skomplikowane produkty bankowe.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK