| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrost stóp procentowych w Australii

Wzrost stóp procentowych w Australii

Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów australijski bank centralny podniósł we wtorek stopę procentową o 25 pkt bazowych do poziomu 4 proc.

Podczas, gdy wszystkie rozwinięte gospodarcze państwa świata utrzymują stopy procentowe na rekordowo niskich poziomach i straszą inwestorów podwyżkami, które mają nastąpić w bliżej nie określonej przyszłości, Australia podejmuje odważne kroki. We wtorek australijski bank centralny już po raz czwarty podniósł koszt pieniądza - po tym posunięciu główna stopa procentowa wynosi 4 proc.

Dzisiaj (2 marca br.) dodatkowym argumentem przemawiającym za takim ruchem były ponad dwukrotnie lepsze od oczekiwań ekonomistów dane o sprzedaży detalicznej. Z wypowiedzi przedstawicieli banku centralnego wynika, że szczyt bezrobocia Australia ma już sobą, a nerwowa sytuacja w strefie euro powinna się wkrótce unormować.

Po wczorajszych niezłych publikacjach makroekonomicznych z Europy, we wtorek miłą niespodziankę inwestorom przyniosły dane z japońskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła w styczniu z 5,1 proc. do 4,9 proc. Pesymiści nie pozostali jednak zupełnie bez argumentów, ponieważ coraz wolniej rosną wydatki gospodarstw domowych, a to zdecydowanie nie ułatwia przerwania deflacyjnej spirali nękającej japońską gospodarkę od wielu miesięcy.

Na rynkach akcji w Tokio przeważały niewielkie wzrosty, ale już w Szanghaju i Hong Kongu główne indeksy traciły na wartości. Warto zaznaczyć, że wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła wybicie indeksu S&P 500 powyżej ważnego oporu i pierwsze od ponad miesiąca zamknięcie powyżej średniej z 50 dni. Przed wyciąganiem zbyt pochopnych wniosków powinny powstrzymać niewielkie obroty towarzyszące temu ruchowi - w normalnych warunkach inwestorzy powinni bardziej zdecydowanie ruszyć na zakupy.

Na rynku walutowym złoty utrzymuje się w trendzie wzrostowym - franka szwajcarskiego można było we wtorek rano kupić za 2,68 PLN, euro kosztowało 3,92 PLN, a dolar 2,90 PLN. Kurs euro względem dolara po godz. 9 czasu warszawskiego wynosił 1,353 USD.

Zobacz także: Inwestycje.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »