| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > KIG: więcej kontroli ograniczy wolność gospodarczą

KIG: więcej kontroli ograniczy wolność gospodarczą

Środowisko przedsiębiorców skupionych w Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG) negatywnie ocenia prezydencką propozycję nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wyłączającą de facto spod reżimu tej ustawy przeprowadzanie kontroli przedsiębiorcy przez Państwową Inspekcję Pracy, Inspekcję Ochrony Środowiska, Państwową Straż Pożarną oraz organy nadzoru górniczego.

Zdaniem KIG, obecne uregulowania są wystarczające do sprawnego funkcjonowania organów kontrolnych, a nowelizacja może ograniczyć wolność gospodarczą w Polsce.

Od momentu wejścia w życie w 2004 roku ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Krajowa Izba Gospodarcza dostawała od przedsiębiorców liczne sygnały o nadużyciach ze strony organów administracji publicznej w zakresie przeprowadzania kontroli.

Często zdarzały się przypadki, że jednocześnie toczyły się dwie kontrole różnych instytucji. Urzędy wykorzystywały też luki prawne i szczegółowe uregulowania dotyczące ich instytucji, dzięki czemu obchodziły ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Dzięki uchwalonej pod koniec 2008 r. nowelizacji ustawy o swobodzie działalności znacznie ograniczono samowolę urzędniczą.

Obecnie, zdobyte w wyniku kontroli przeprowadzonej z naruszeniem prawa dowody, nie będą mogły być wykorzystane przeciwko przedsiębiorcy. Dobrym rozwiązaniem jest także doprecyzowanie i ograniczenie wyjątków od zasady przeprowadzania kontroli w obecności kontrolowanego, zakazu ich zbiegu oraz ograniczenia czasu ich trwania w roku. Kontrolerzy muszą co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem informować przedsiębiorcę o zamiarze przeprowadzenia kontroli.

Propozycja Prezydenta być krokiem wstecz w procesie ułatwiania polskim przedsiębiorcom prowadzenia działalności – ocenia Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, wiceprezes Eurochambres.

Według danych PIP w 2009 roku przeprowadziła ona 88 tysięcy kontroli, czyli o siedem i pół tysiąca więcej, niż w roku 2008. Skontrolowano przeszło 65 tysięcy firm, o prawie 6 tys. więcej, niż w poprzednim roku.

Wykryto przeszło 363 tysiące nieprawidłowości, a więc o tysiąc więcej, niż w roku 2008. Oznacza to, że obecne uregulowania ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie stoją w sprzeczności ze skutecznością funkcjonowania PIP.

KIG/IN

Zobacz także: Praca.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK