| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Resort pracy walczy z wykluczeniem społecznym

Resort pracy walczy z wykluczeniem społecznym

„Budujmy społeczeństwo dla wszystkich” – polska inauguracja Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010.

Hasłem „Nie dla ubóstwa!” zainaugurowano 21 stycznia 2010 w Madrycie Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Głównym celem tej kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństw państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegii i Islandii na zjawisko ubóstwa, które dotyka bezpośrednio co szóstego Europejczyka.

Po oficjalnej inauguracji w Madrycie nadszedł czas na realizacje działań w ramach Europejskiego Roku na poziomie narodowym.

26 lutego 2010 roku w Warszawie odbyła się konferencja „Budujmy społeczeństwo dla wszystkich”. Gospodarzem konferencji było Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które odpowiada za realizację celów Europejskiego Roku w Polsce.

Uroczystego otwarcia Roku dokonał Jarosław Duda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Krajowy Koordynator Europejskiego Roku 2010. Wśród gości obecni byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Ambasadorzy Europejskiego Roku, przedstawiciele partnerów społecznych zaangażowanych w walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz przedstawiciele organizacji, którym nieobca jest tematyka Europejskiego Roku.

Szczególnymi postaciami są Ambasadorzy Europejskiego Roku – 10 osób wybranych ze względu na ich osobiste zaangażowanie w walkę z problemami jakimi są ubóstwo i wykluczenie społeczne oraz chęć promowania idei solidarnego społeczeństwa.

„Ubóstwo i wykluczenie społeczne to kwestie, które rzadko pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Niewiele czasu poświęca się również na analizę złożoności obu problemów. O ubóstwie myślimy zazwyczaj stereotypowo przez pryzmat obszarpanego i brudnego człowieka żebrzącego na ulicy. Jednym z celów Europejskiego Roku jest uświadomienie nam wszystkim, że ubóstwo i wykluczenie społeczne mają wiele twarzy i często są bliżej niż nam się to wydaje” – powiedział Emilian Kamiński, Ambasador Roku.

Działania w ramach Europejskiego Roku będą w dużej mierze zdecentralizowane: krajowe programy przygotowuje każde z 29 państw (27 państw UE oraz Norwegia i Islandia). Na kampanie podnoszące świadomość społeczną na szczeblu unijnym i krajowym oraz na setki projektów związanych z zagadnieniami priorytetowymi w poszczególnych krajach przeznaczono budżet w wysokości 17 mln euro.

W ramach działań wspierających cele Europejskiego Roku 2010 Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyznało 60 grantów w wysokości do 50 tys. złotych na projekty związane z ze zwalczaniem ubóstwa i wykluczenia społecznego. Większość przyznanego dofinansowania trafiła do projektów realizowanych lokalnie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK