| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Sytuacja hydrologiczna w kraju jest stabilna

Sytuacja hydrologiczna w kraju jest stabilna

Na razie sytuacja hydrologiczna w kraju jest stabilna. Dzięki lekko ujemnej temperaturze w nocy i dodatniej w dzień zalegający śnieg topi się stopniowo. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najbliższych dniach temperatury minimalne będą kształtować się na poziomie od -3 do +3°C, a maksymalne wyniosą od 2 i 4°C na północy do 5 i 9°C na południu Polski.

Najwięcej śniegu jest w północno-wschodniej części kraju, a nie jakto bywało zazwyczaj na południu Polski. Tam pokrywa śnieżna jestcieńsza, dzięki czemu mniej wody spływa do rzek. 23 lutego br. w całymkraju odnotowano małe zagrożenie powodzią roztopową.

24 lutego br.sytuacja hydrologiczna trochę się zmieniła – według analiz InstytutuMeteorologii i Gospodarki Wodnej na południowym zachodzie Polski oraz wpółnocnej części województwa świętokrzyskiego i na środkowej Wiślezagrożenie jest na średnim poziomie.

Obecnie nigdzie na terenie krajunie ma wysokiego stopnia ryzyka powodziowego.W najbliższych dniachśrednie zagrożenie powodzią może wystąpić na południu i w południowejczęści centralnej Polski. Jeśli nie będzie zatorów lodowych, niedojdzie do przelania wałów przeciwpowodziowych.

Jednak w miejscachutrudnionego przepływu wody mogą wystąpić ewentualne lokalnepodtopienia i zalania terenu.  24 lutego br. 14 lodołamaczy naterenie kraju usuwa lód utrudniający przepływ wody w rzekach. Nazbiorniku włocławskim na Wiśle od 21 lutego br. pracuje 5 takichspecjalistycznych urządzeń. 2 lodołamacze o mniejszym zanurzeniustacjonujące w Przegalinie przesuwają się w rejon Włocławka. KrajowyZarząd Gospodarki Wodnej przewiduje, że przy sprzyjających warunkachlodołamacze dotrą do zbiornika jutro po popołudniu.

Dodatkowo na dolnej Wiśle oczekują 4 urządzenia - 2 w Przegalinie i 2 w Sobieszowie.Trwateż akcja lodołamania na Odrze – 9 lodołamaczy (5 polskich i 4niemieckie) kruszy lód na jeziorze Dąbie. Z tego miejsca przesuwają sięsukcesywnie w górę rzeki w kierunku Gryfina i Widuchowej. Na środkowejOdrze lodołamacz stacjonujący w Brzegu Dolnym czeka na sprzyjającewarunki do rozpoczęcia akcji.

Na wypadek zagrożeniapowodzią w Polsce gotowych do działania jest 110 tysięcy ratownikówKrajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i 10 tys. żołnierzy.Przygotowanych jest 92 tys. metrów rękawów przeciwpowodziowych, 1288łodzi, pontonów i motorówek, 6526 agregatów prądotwórczych i ponad 7,7mln. worków na piasek.

MSWiA/IN

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK