| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Sytuacja hydrologiczna w kraju jest stabilna

Sytuacja hydrologiczna w kraju jest stabilna

Na razie sytuacja hydrologiczna w kraju jest stabilna. Dzięki lekko ujemnej temperaturze w nocy i dodatniej w dzień zalegający śnieg topi się stopniowo. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najbliższych dniach temperatury minimalne będą kształtować się na poziomie od -3 do +3°C, a maksymalne wyniosą od 2 i 4°C na północy do 5 i 9°C na południu Polski.

Najwięcej śniegu jest w północno-wschodniej części kraju, a nie jakto bywało zazwyczaj na południu Polski. Tam pokrywa śnieżna jestcieńsza, dzięki czemu mniej wody spływa do rzek. 23 lutego br. w całymkraju odnotowano małe zagrożenie powodzią roztopową.

24 lutego br.sytuacja hydrologiczna trochę się zmieniła – według analiz InstytutuMeteorologii i Gospodarki Wodnej na południowym zachodzie Polski oraz wpółnocnej części województwa świętokrzyskiego i na środkowej Wiślezagrożenie jest na średnim poziomie.

Obecnie nigdzie na terenie krajunie ma wysokiego stopnia ryzyka powodziowego.W najbliższych dniachśrednie zagrożenie powodzią może wystąpić na południu i w południowejczęści centralnej Polski. Jeśli nie będzie zatorów lodowych, niedojdzie do przelania wałów przeciwpowodziowych.

Jednak w miejscachutrudnionego przepływu wody mogą wystąpić ewentualne lokalnepodtopienia i zalania terenu.  24 lutego br. 14 lodołamaczy naterenie kraju usuwa lód utrudniający przepływ wody w rzekach. Nazbiorniku włocławskim na Wiśle od 21 lutego br. pracuje 5 takichspecjalistycznych urządzeń. 2 lodołamacze o mniejszym zanurzeniustacjonujące w Przegalinie przesuwają się w rejon Włocławka. KrajowyZarząd Gospodarki Wodnej przewiduje, że przy sprzyjających warunkachlodołamacze dotrą do zbiornika jutro po popołudniu.

Dodatkowo na dolnej Wiśle oczekują 4 urządzenia - 2 w Przegalinie i 2 w Sobieszowie.Trwateż akcja lodołamania na Odrze – 9 lodołamaczy (5 polskich i 4niemieckie) kruszy lód na jeziorze Dąbie. Z tego miejsca przesuwają sięsukcesywnie w górę rzeki w kierunku Gryfina i Widuchowej. Na środkowejOdrze lodołamacz stacjonujący w Brzegu Dolnym czeka na sprzyjającewarunki do rozpoczęcia akcji.

Na wypadek zagrożeniapowodzią w Polsce gotowych do działania jest 110 tysięcy ratownikówKrajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i 10 tys. żołnierzy.Przygotowanych jest 92 tys. metrów rękawów przeciwpowodziowych, 1288łodzi, pontonów i motorówek, 6526 agregatów prądotwórczych i ponad 7,7mln. worków na piasek.

MSWiA/IN

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK