REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapobieganie praniu brudnych pieniędzy

Stowarzyszenie Compliance Polska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W dniach 10-11 października odbyła się 2. Ogólnopolska Konferencja Compliance, organizowana przez Stowarzyszenie Compliance Polska. Dwudniowe wydarzenie poświęcone zostało tematyce zapobiegania praniu brudnych pieniędzy, zagadnieniom Compliance, nowym trendom w dziedzinie technologii oraz aspektom regulacyjnym. Konferencja była platformą do wymiany doświadczeń i opinii między cenionymi specjalistami oraz ekspertami w tej dziedzinie oraz stanowiła największe wydarzenie dotyczące tematyki Compliance w Polsce.

Zagrożenia związane z praniem brudnych pieniędzy

REKLAMA


Specjaliści podczas trwania forum tłumaczyli, że w dobie kryzysu instytucje finansowe są szczególnie narażone na spadek efektywności oraz mogą zostać wykorzystane do prania brudnych pieniędzy. Dlatego właśnie, szczególnie istotne staje się wprowadzanie nowych regulacji, instytucji międzynarodowych oraz szerokiego spektrum nowych technologii mogących pomóc w eliminacji tego ryzyka.

REKLAMA


Konferencja otworzyła oczy zarówno reprezentantom instytucji regulowanych jak i regulatorom, jaki jest ogrom zmian, które dotkną rynek finansowy w zakresie tych technologii - komentuje Paweł Kuskowski, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Compliance Polska - organizatora konferencji. Trzeba sobie uzmysłowić, iż obecnie wymagania stawiane przed działami Compliance i zapobiegania praniu pieniędzy wykraczają znacząco ponad ocenę ryzyk na podstawie wyłącznie analizy regulacji. Osoby pracujące w tych działach muszą rozumieć też technologie, nowe trendy w tym zakresie tak aby być w stanie ocenić ryzyko dla organizacji. Wdrażanie nowych technologii w zmieniające się stale środowisku regulacyjnym powoduje, iż musimy dostosowywać narzędzia do przyszłych wymagań - dodaje.


Regulacje pozwalające zminimalizować zagrożenie


Czynniki te oddziałują negatywnie na konkurencyjność gospodarki, a także wpływają na płynność, reputację i stabilność sektora finansowego i publicznego - przykład związany z procederem prania pieniędzy wskazuje wyraźnie iż nielegalne pieniądze wypierają legalny biznes. Wpływa to na wysokość cen towarów i usług, oszczędności, a nawet zatrudnienie i wzrost gospodarczy. Konferencja pokazała jednak, że istnieją metody pozwalające na ograniczenie ryzyka oraz zachowanie warunków bezpiecznej współpracy. Jedną z nich stanowi Compliance - dział w firmie, którego główny cel to czuwanie nad tym, aby jednostka działała zgodnie z wymaganiami prawnymi, regulacjami, dobrymi praktykami i etyką. Compliance w instytucjach finansowych to nieodłączny element sprawnego zarządzania ryzykiem. Odpowiada za zgodność działania instytucji z prawem i regulacjami wewnętrznymi, a zatem współkreuje i wdraża standardy instytucji zaufania publicznego - komentuje mecenas Izabela Kowalczuk, Associate w kancelarii Bird & Bird, Maciej Gawroński sp.k.. Posiadanie osób lub jednostek pełniących te funkcje to nie tylko wymóg ustawowy (wynikający głównie z implementacji MiFID) dla większości podmiotów z sektora finansowego (banki, TFI, firmy inwestycyjne), ale także dobra praktyka i świadectwo dojrzałości organizacyjnej instytucji - dbałość o procesy i bezpieczeństwo, tak samej instytucji jak i jej kontrahentów lub klientów - argumentuje.                                


Platforma wymiany wiedzy eksperckiej


Na konferencji wystąpili m.in. przedstawiciele organów nadzoru, uznani eksperci z firm doradczych i konsultingowych, a także przedstawiciele banków oraz innych instytucji finansowych. Podczas wydarzenia przemawiali m.in.  


· Aleksander Kompf (Szef działu Compliance Banku Zachodniego WBK)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

· Lee Byrne (Anti Money Laundering Course Director w International Compliance Association (ICA) )

· Xavier Kervyn (Product Manager w SWIFT's AML & Sanctions initiatives group)

· Paweł Ziółkowski (Dyrektor Zarządzający w RBS Bank Polska)

REKLAMA


Konferencje takie jak ta odbywają się na całym świecie - w Londynie, Paryżu, Sztokholmie, Luksemburgu. Istotne jest, żeby tematyka ta, była poruszana w Polsce jak najczęściej, przez i wśród praktyków - twierdzi Lee Byrne, Anti Money Laundering Course Director w International Compliance Association (ICA). Instytucje finansowe muszą zrozumieć przyjąć nowe technologie i rozwiązania. Nie mogą uciekać od nich, dystansować się, udając, że problem ich nie dotyczy - dodaje ekspert.


Konferencja była platformą do wymiany doświadczeń i opinii między cenionymi specjalistami
i ekspertami. Przyczyniła się do integracji środowiska i stała się szansą do nawiązania nowych, międzynarodowych kontaktów. Było to największe wydarzenie branżowe dotyczące tematyki Compliance w Polsce w 2013 roku. Skierowane zostało przede wszystkim do przedstawicieli rynku finansowego, szefów i pracowników departamentów Compliance oraz działów ryzyka operacyjnego, ale również do  wszystkich tych, którzy chcą poznać rozwiązania nowoczesnego biznesu coraz częściej wdrażanego w firmach lub wiążą swoją ścieżkę kariery zawodowej z tą tematyką. Na kolejną konferencję Stowarzyszenia Compliance Polska zapraszamy już w następnym roku.


Więcej informacji i zdjęcia z konferencji są dostępne na stronie:

www.compliancepolska.pl

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA