| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Przemysł cierpi na brak zamówień

Przemysł cierpi na brak zamówień

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego wyniósł w grudniu 2012 r. 48,5 pkt osiągając poziom najwyższy od lipca (49,7) - podał HSBC.

 Przemysł ciągle sygnalizuje o słabości zamówień - tak krajowych, jak i eksportowych - wskaźnik PMI utrzymuje się bowiem poniżej 50 pkt. Ale ostatni kwartał 2012 r. pokazuje, że ten stan powoli zmienia się - we wrześniu PMI wynosił 47 pkt, w październiku, 47,3, a w listopadzie 48,2. Przedsiębiorstwa są jednak ciągle bardzo ostrożne w ocenie sytuacji, o czym świadczy wskaźnik zatrudnienia, który nie tylko zmalał czwarty miesiąc z rzędu, ale był niższy niż w listopadzie.

To co dzieje się w przemyśle jest bardzo ważne dla całej gospodarki, bowiem to on jest jej motorem napędowym. Jedno miejsce pracy utworzone w przemyśle generuje trzy razy więcej nowych etatów niż np. usługi. Niestety, jedno utracone miejsce pracy powoduje trzykrotnie większe zmniejszenie się zapotrzebowania na pracę w innych branżach niż redukcja zatrudnienia w usługach. Jeżeli rząd szybko nie przygotuje i nie doprowadzi do przyjęcia przez Sejm zmian dotyczących stosunków pracy (m.in. wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczania czasu pracy), trudno będzie zahamować negatywne tendencje w przemyśle i ich przenoszenie się na inne branże.

 

Zobacz: Pieniądze na założenie firmy

 

W trzech pierwszych kwartałach 2012 roku zatrudnienie w przemyśle spadło o 0,8 proc. r/r (po 11 miesiącach - o 1 proc.). Jednocześnie wartość dodana brutto wypracowana przez przemysł wzrosła nominalnie, a także realnie. Podobnie było w czwartym kwartale 2012 r., aczkolwiek wzrost ten był nieco słabszy. Rosnąca wartość dodana i malejące zatrudnienie wpłynęły na wzrost wydajności w przemyśle. Jednak po 9. miesiącach 2012 r. przedsiębiorstwa przemysłowe miały wynik finansowy netto niższy o prawie 10 proc. (o prawie 5,5 mld zł) niż w tym samym okresie 2011 r. Wzrósł także odsetek firm przemysłowych, które nie osiągnęły zysku netto - z 23,6 proc. na koniec września 2011 r. do 24,1 proc. na koniec września 2012 r.

Sytuacja w przedsiębiorstwach sektora przemysłowego w 2012 r. nie była zatem łatwa - przychody co prawda wzrosły, ale koszty rosły szybciej, a tym samym zyski netto spadły, obniżyła się także rentowność. Wzrósł również odsetek firm, które poniosły straty finansowe. I to mimo wzrostu wydajności pracy.
W 2013 r. sytuacja w przemyśle w bardzo dużym stopniu będzie zależała od kondycji naszych biznesowych partnerów, głównie w UE. Ale także od skłonności Polaków do konsumpcji. A na nią wpływ będzie miała sytuacja na ryku pracy i zdolności firm do utrzymania zatrudnienia.

 

Zobacz: Zmiany w podatkach dla przedsiębiorców w 2013 roku

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zdzisław Modzelewski

Doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r., nawiązując współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. W latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. Następnie, pracował dla MMR Consulting, gdzie pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 r. partner GWW Tax. Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT, "Leksykonu Fakturowania", a także wielu publikacji prasowych. Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził ponad tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK