REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Public relations elementem budowania przewagi konkurencyjnej firmy

Szczurek Katarzyna
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Efektywna komunikacja z klientami i kontrahentami, rozpoznawalna i godna zaufania marka, a także nawiązanie dialogu z cennymi grupami docelowymi to podstawowe korzyści z prowadzenia działań z zakresu public relations. Co jeszcze daje firmie to nieocenione remedium na problemy z wizerunkiem?

REKLAMA

W dzisiejszych czasach szybko zmieniające się warunki otoczenia i ogromna konkurencja to codzienność dla przedsiębiorstw działających na rynku. Utrzymywanie przewagi konkurencyjnej wymaga więc sięgania po kolejne instrumenty, szczególnie z obszaru public relations.

REKLAMA

Tradycyjne formy komunikacji firmy z otoczeniem tracą na znaczeniu, sprowadzając się do bezosobowego przekazu. Współczesny klient, wymagający i świadomy swoich potrzeb przestaje ufać reklamie, poszukując informacji na temat firmy i produktu z neutralnych źródeł, którymi najczęściej są media lub szeroko rozumiane otoczenie przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne dla każdej firmy powinny być działania z zakresu public relations. Pozwalają one bowiem nie tylko wykreować pożądany wizerunek firmy, ale przede wszystkim zdobyć zaufanie wśród klientów i zwiększyć świadomość marki, która jest w dzisiejszych czasach kluczowym elementem przetargowym na rynku. PR to także niezastąpione działania w przypadku zmiany wizerunku firmy, naturalnej bądź wymuszonej przez nadszarpnięte zaufanie. Sprawnie prowadzone public relations jest również koniecznością w przypadku zarządzania sytuacją kryzysową, podczas repozycjonowania produktów czy samej firmy, a także gdy wprowadzane są nowe produkty, gdyż wywołując pozytywne skojarzenia stymulują popyt.

Informacje dostarczane wskutek działań public relations uznawane są przez otoczenie za bardziej rzetelne i bardziej wiarygodne. Informacje docierające poprzez bezstronne media cieszą się bowiem dużym zaufaniem. Starannie wykreowany image to zatem szansa na akceptację ze strony interesariuszy i dobrą reputację, która jest szczególnie ważna zarówno u klientów, jak i kontrahentów

REKLAMA

Działania z zakresu public relations nie mogą być jednak chaotycznymi i incydentalnie podejmowanymi ruchami. Współpraca z mediami i wykreowanie wizerunku firmy wymaga uznania public relations za integralną część zarządzania każdej firmy.  Jak przekonuje Anna Janus, Prezes Grupy IPO.pl „kompleksowość i ciągłość, przy jednoczesnym dopasowaniu do wymagań poszczególnych grup docelowych powinny być głównymi cechami dzisiejszych działań public relations. Tylko pełen profesjonalizm w tym zakresie pozwoli bowiem stworzyć spójną strategię komunikacji z otoczeniem”.

Ciągły wzrost popytu na usługi z zakresu public relations świadczy jednak o tym, że przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać jak wielką rolę odgrywa postrzeganie ich przez odbiorców i jak przekłada się to na wzrost sprzedaży. Jednakże zbudowanie „dobrego PRu firmy” nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego warto zainwestować w doświadczona firmę, oferującą tego typu usługi. Prowadzenie public relations we własnym zakresie często okazuje się bardzo trudne, gdyż wymaga powołania specjalnej jednostki oraz dużych nakładów finansowych, podczas gdy profesjonalne agencje często są w stanie wynegocjować korzystne rabaty dla klienta, a także znają specyfikę tego typu działalności. Jest to szczególnie istotne w przypadku budowania relacji między spółką publiczną a inwestorami. Działania z zakresu inwestor relations, będące częścią działań PR, są bowiem nieodłącznym elementem komunikacji między spółką giełdową a uczestnikami rynku kapitałowego. Dobry wizerunek spółki wśród inwestorów, analityków giełdowych czy specjalistów z zakresu rynku kapitałowego to nieoceniona pomoc w utrzymaniu płynnych notowań giełdowych i rzetelnej wycenie aktywów. Działania inwestor relations wymagają jednak solidnej znajomości rynku kapitałowego, który jest bardzo specyficznym spektrum. Dlatego doświadczenie firmy oferującej tego typu działania jest nieocenioną pomocą zarówno dla spółek przygotowujących się do debiutu giełdowego, jak i już działających na giełdzie. Zwłaszcza korzystanie z nowoczesnych instrumentów inwestor relations, takich jak relacje online z ważnych wydarzeń, czy czaty giełdowe może dać wymierne efekty w postaci korzystniejszych i bardziej płynnych notowań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Katarzyna Szczurek

redaktor portalu IPO.pl

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IPO.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA