| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak czytać sprawozdania finansowe

Jak czytać sprawozdania finansowe

Sprawozdania finansowe dają wiedzę o rzeczywistej wartości prowadzonego biznesu, pod warunkiem że umie się je czytać.

Kolejny obszar dotyczy wartości niematerialnych i prawnych. Prostym sposobem, który może istotnie wpłynąć na ograniczenie kosztów, jest kapitalizacja wydatków na własne zasoby przy projektach wdrożeniowych. Kolejnym narzędziem jest kapitalizacja mniejszych projektów, które nie powinny być aktywem, ponieważ nie zwiększają wartości systemów i czasu ich życia (np. nowe raporty w systemie informatycznym). Oczywiście tak samo jak w przypadku środków trwałych duże pole do sterowania wynikiem stwarza amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych.

Zapasy i należności to kolejne składniki aktywów, które mogą być tak kształtowane, aby determinować wynik finansowy. Po pierwsze, przedsiębiorstwo może nie ujawniać informacji o spadku wartości godziwej zapasów poniżej wartości bilansowej. Kolejny zakres działań obejmuje przeszacowanie wartości zapasów do nowego, technicznego kosztu wytworzenia (TKW). Jeśli spółka wycenia produkcję w toku i produkty gotowe zgodnie z TKW, to jego przeszacowanie, które po zmianie będzie obejmowało większą grupę kosztów, wpłynie pozytywnie na wynik w okresie przeszacowania. W tym przypadku trzeba pamiętać, że w kolejnych okresach zapas produktów będzie sprzedany po wyższym koszcie standardowym. Oprócz zapasów firma ma duże pole do zmian w zakresie należności. W szczególności dotyczy to aktualizacji należności. Firma może unikać tworzenia odpisów aktualizujących, mimo że wcześniej uzyskała informację o słabej kondycji finansowej odbiorcy. Z utworzeniem odpisu może czekać do ostatniej chwili, gdy zajdą faktyczne przesłanki utworzenia odpisu, które reguluje ustawa o rachunkowości. Tymczasem warto, aby firma aktualizowała wszystkie należności. Oczywiście obniża to wynik, ale niesie wiele korzyści:

• odpisy aktualizujące wszystkie należności chronią przed niespodziewanym pogorszeniem wyniku finansowego. Odzwierciedlają w wyniku finansowym aktualne prawdopodobieństwo utraty należności. Firma nie jest narażona na utworzenie wysokiego odpisu, który niespodziewanie skoryguje osiągnięty zysk;

• odpisy aktualizujące wszystkie należności są dobrym zasobem danych wykorzystywanych w celu ostrzegania przed nadmierną ekspozycją na ryzyko kredytowe i przed wzrastającym prawdopodobieństwem poniesienia straty;

• odpisy aktualizujące wszystkie należności zwiększają precyzję w ocenie ryzyka.

Obok aktywów duże pole do sterowania wynikiem finansowym stwarzają pasywa, szczególnie rezerwy. Przede wszystkim dotyczy to rozwiązywania rezerw. Trzeba dokładnie analizować, co było przyczyną rozwiązania rezerwy. Czy było to ekonomicznie uzasadnione, czy faktyczne przesłanki pozwalały na rozwiązanie takiej rezerwy? Z drugiej strony firma może nie ujawniać wszystkich istotnych informacji o grożących jej karach, procesach, kosztach reklamacji. Rezerwy to również narzędzie do przetransferowania lepszych wyników na przyszłe lata. Jeśli firma osiąga plan w zakresie wyniku finansowego z dużą nadwyżką, może jego część „ukryć” pod postacią rezerwy, a następnie rozwiązać w przyszłym, gorszym finansowo, roku.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK