| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Z jakich kredytów może korzystać firma

Z jakich kredytów może korzystać firma

Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw korzystają najczęściej z kredytu w rachunku bieżącym, kredytów inwestycyjnych lub obrotowych. Oferta banków dla firm jest jednak bardzo urozmaicona i na rynku ciągle pojawiają się nowe, coraz doskonalsze produkty dla przedsiębiorców.


Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw korzystają najczęściej z kredytu w rachunku bieżącym, kredytów inwestycyjnych lub obrotowych. Oferta banków dla firm jest jednak bardzo urozmaicona i na rynku ciągle pojawiają się nowe, coraz doskonalsze produkty dla przedsiębiorców.

Najprostszą i najczęściej wykorzystywaną formą kredytowania jest limit w rachunku bieżącym. Można go wykorzystać na różne cele związane z działalnością operacyjną (na przykład na wypłatę wynagrodzeń, opłacenie składek w ZUS, czy pokrycie zobowiązań podatkowych). Jest to kredyt, który warto mieć na wszelki wypadek, gdy zdarzą nam się nieprzewidziane wydatki. Zaletą tej formy kredytowania jest łatwy dostęp, gdyż jest udzielany w oparciu o analizę obrotów na rachunku firmowym oraz osiąganych przez podmiot przychodów. Przy niższych kwotach bank może nawet nie wymagać od przedsiębiorcy zabezpieczeń. Kredyt w rachunku bieżącym jest tani w obsłudze, gdyż każdy wpływ środków na rachunek zmniejsza stan zadłużenia.

Aby skorzystać z limitu w rachunku, wcale nie trzeba mieć długiej historii współpracy z bankiem (najczęściej wystarczy od trzech do sześciu miesięcy). Jeżeli firma przenosi rachunek bieżący, większość banków honoruje historię obrotów w poprzedniej instytucji finansowej.

Kredyt obrotowy - w odróżnieniu od limitu w rachunku bieżącym - jest kredytem celowym, którym możemy sfinansować bieżące wydatki związane z zaopatrzeniem, sprzedażą i świadczeniem usług, wypłatą wynagrodzeń oraz procesem rozliczeń z kontrahentami. Kredyt obrotowy może być udzielony na sfinansowanie jednej określonej transakcji (np. uzupełnienie środków bieżących firmy do chwili zwrotu kwoty VAT, na realizację kontraktu, zamówienia). W przypadku kredytu odnawialnego może być wykorzystywany wielokrotnie - aż do wygaśnięcia umowy kredytowej.

Kredyt inwestycyjny to produkt celowy, przeznaczony na realizację inwestycji. Można go wykorzystać między innymi na budowę i modernizację obiektów produkcyjnych, usługowych lub handlowych, nabycie nieruchomości, maszyn i urządzeń, licencji, know-how i inne zakupy. Z większością banków przedsiębiorca może negocjować indywidualne warunki cenowe, terminy wypłaty, czy nawet karencję w spłacie rat kapitału czy odsetek. Przedsiębiorca może również indywidualnie ustalić zabezpieczenia.

Dla firm rozliczających się na zasadach uproszczonej księgowości banki mają specjalne rozwiązania - formalności związane z oceną zdolności kredytowej są ograniczone do minimum - przedsiębiorca nie musi przedstawiać pełnego biznesplanu, wystarczy prosty opis przedsięwzięcia, a wstępną decyzję kredytową otrzymuje po kilku dniach.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »