| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak zdobyć nisko oprocentowaną pożyczkę na innowacyjne przedsięwzięcia

Jak zdobyć nisko oprocentowaną pożyczkę na innowacyjne przedsięwzięcia

Jeżeli przedsiębiorca planuje inwestycję o charakterze innowacyjnym, nie musi koniecznie iść do banku po pieniądze. Może skorzystać z nisko oprocentowanej pożyczki ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wnioski przyjmowane są na bieżąco w siedzibie PARP.


Komplet dokumentów (wnioski wraz z załącznikami) składa się w siedzibie PARP (ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa) w zamkniętej kopercie opatrzonej pełną nazwą i adresem agencji oraz wnioskodawcy. Na kopercie należy dopisać: „Wniosek o udzielenie pożyczki na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym”. Komisja ds. oceny projektów rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku, weryfikując i oceniając: kryteria formalne, poziom techniczny przedsięwzięcia, ocenę aktualnej sytuacji finansowej wnioskodawcy, ocenę ryzyka pożyczkowego, a także ocenę założeń biznesplanu.


Pożyczka może być wypłacona po ustanowieniu prawnego zabezpieczenia jej zwrotu, przy czym wartość przyjętego zabezpieczenia nie może być niższa niż kwota udzielanej pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami. Sposób zabezpieczenia ustalany jest w umowie pożyczki.


Jako obligatoryjne zabezpieczenie przyjmuje się weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową. Opcjonalnie przyjmowane mogą być inne formy zabezpieczenia, np. gwarancja bankowa, ubezpieczenie pożyczki, hipoteka, zastaw rejestrowy, poręczenie instytucji finansowych, blokada środków na rachunku bankowym.


UWAGA!

Przed wypłatą pierwszej transzy pożyczki pożyczkobiorca jest zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% od wartości pożyczki.


Wnioskodawca ma prawo do zawieszenia spłaty kapitału i odsetek w okresie inwestycji (karencji w spłacie pożyczki), nie dłużej jednak niż w okresie dwóch lat. Pożyczka udzielana jest na okres nie dłuższy niż 10 lat.


Agencja lub upoważniony przez nią podmiot mają prawo kontrolować sposób realizacji inwestycji oraz jej efekty w całym okresie umowy o udzielenie pożyczki.


- § 9 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 2 grudnia 2006 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi - Dz.U. Nr 226, poz. 1651


Łukasz Kusak

ekspert w zakresie finansów i funduszy europejskich, pracownik redakcji

 
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK