| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Czy producent może być finansującym w leasingu kapitałowym

Czy producent może być finansującym w leasingu kapitałowym

Niektórzy nasi klienci ze względu na brak odpowiednich środków chcieliby nabywać produkowane przez nas maszyny w leasingu finansowym. Czy spółka z o.o. nieprowadząca dotychczas działalności leasingowej może leasingować wyprodukowane przez siebie maszyny?


Dopiero w momencie przeniesienia własności tej maszyny na korzystającego wydatki te (pomniejszone o dokonaną spłatę wartości początkowej) mogą być kosztem.

Jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu kapitałowego finansujący przenosi na korzystającego własność przedmiotu leasingu, to przychodem ze sprzedaży środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży, także wtedy, gdy odbiega ona znacznie od ich wartości rynkowej (a zatem może wynosić symboliczną złotówkę).
 

W odróżnieniu od sprzedaży na raty leasing finansowy pozwala finansującemu wykazać mniejsze przychody w podstawie opodatkowania.

Zakładając, że spółka z o.o. zamiast zawarcia umowy leasingu finansowego dokonałaby sprzedaży maszyny za kwotę 72 000 zł i płatność ta byłaby rozłożona na raty na trzy lata, to w momencie dokonania sprzedaży wykazałaby przychód w wysokości 72 000 zł. Do kosztów zaliczałaby wydatki na wytworzenie maszyny w wysokości 60 000 zł. A zatem już w momencie sprzedaży osiągnęłaby dochód w wysokości 72 000 zł - 60 000 zł = 12 000 zł.
 

Natomiast w leasingu finansowym wykaże przychód jedynie w wysokości 4000 zł w każdym roku trwania podstawowego okresu umowy. Zakładając, że spółka nie ponosiłaby kosztów związanych z obsługą leasingu, to wykazałaby dochód w wysokości 4000 zł, a zatem trzy razy niższy niż w przypadku sprzedaży na raty.
 

• art. 16k ust. 7, art. 17a pkt 1, art. 17f, art. 17g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847
• art. 22k ust. 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824
• art. 7091 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935

Krzysztof Rustecki
ekspert w zakresie podatków dochodowych
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »