REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozyskać fundusz podwyższonego ryzyka?

Irina Nowochatko
Potencjalny inwestor będzie prowadził rozmowę na podstawie biznesplanu zawierającego opis firmy i przedsięwzięcia.
Potencjalny inwestor będzie prowadził rozmowę na podstawie biznesplanu zawierającego opis firmy i przedsięwzięcia.

REKLAMA

REKLAMA

Indeks funduszy Private Equity badanych przez Deloitte wskazuje na wzrost optymizmu i zaufania wśród specjalistów z funduszy Private Equity, odpowiedzialnych za inwestycje w Europie Środkowej. Wzrost indeksu wyniósł 30 punktów od najniższego poziomu z października 2008 roku. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy szukają inwestora na rynku pozagiełdowym.

Gospodarki dojrzałe już dawno doceniły rolę, jaką odgrywają inwestorzy finansujący przedsięwzięcia we wczesnym etapie rozwoju. Od czego zatem zacząć pozyskanie takiego inwestora? Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK) zaznacza, że pierwszy krok to określenie potrzeb finansowych i potencjału firmy.

REKLAMA

Biznesplan

Potencjalny inwestor będzie prowadził rozmowę na podstawie biznesplanu zawierającego opis firmy i przedsięwzięcia. Fundusze wnikliwie czytają ten dokument. Duża część projektów odrzucana jest właśnie na tym etapie. PSIK podaje przykład jednego z funduszy, który ze 100 biznesplanów odrzucił ponad połowę po pierwszym czytaniu, następne 25 zostały odrzucone w ciągu dalszych kilku godzin analizy, kolejne 10 propozycji także nie zostały przyjęte. W wyniku zaledwie kilkanaście projektów przeszło do zaawansowanego etapu analizy firm.

Zobacz: Finanse na start

Biznes-Expert, firma działająca w segmencie doradztwa gospodarczego do najczęstszych błędów popełnianych w biznesplanach zalicza m.in.:
• Zawyżanie przychodów - doświadczony analityk jest w stanie to wykryć w czasie krótszym niż 10 sekund;
• Zaniżanie kosztów inwestycji;
• Zbyt duża rentowność;
• Nie uwzględnianie w biznes planie metod oceny inwestycji.

Czas na spotkanie

W momencie, gdy projekt zostaje zaakceptowany rozpoczyna się etap wspólnego dopracowywania szczegółów. Chodzi tu o bardziej dokładne badanie przedsiębiorstwa – tzw. due dilligence, które dotyczy m.in. audytu finansowego i prawnego, a także analizy biznesowej i organizacyjnej spółki, która szuka inwestora. Przy czym fundusz gwarantuje firmom poufność uzyskanej informacji na każdym etapie współpracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W toku negocjacji

Po tym jak fundusz uzna, że przedstawiony projekt jest wart finansowania, partnerzy przechodzą do kolejnych negocjacji. Podczas tych rozmów omawia się warunki inwestycji, określa się udział stron w przedsięwzięciu, reprezentacji w radzie nadzorczej itp. Negocjacja zasadniczych warunków może odbywać się wraz z pogłębionym badaniem firmy - due dilligence.

Zobacz: Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Ostatnia instancja

REKLAMA

Moment, w którym fundusz wchodzi do projektu jest początkiem długoterminowej współpracy między inwestorem a firmą. O przekazaniu środków finansowych firmie decyduje komitet inwestycyjny funduszu. Umowę na podstawie, której firma dostaje przelew pieniężny podpisuje się po podjęciu decyzji przez komitet funduszu, który koordynuje i nadzoruje przygotowanie i realizację projektów inwestycyjnych.

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych podkreśla, że od przekazania funduszowi biznesplanu do przyznania środków finansowych upływa kilka miesięcy.
Z kolei informację o wstępnym zaakceptowaniu czy odrzuceniu oferty można otrzymać już po kilku tygodniach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA