| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Jak zabezpieczyć egzekucję z majątku dłużnika?

Jak zabezpieczyć egzekucję z majątku dłużnika?

Zdarza się często (z uwagi na przedłużający się proces), iż po wydaniu orzeczenia nie ma już możliwości zaspokojenia wierzyciela, gdyż wszczęta egzekucja okazuje się bezskuteczna.Co zrobić aby uniknąć takiej sytuacji? Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie.

Wskazanie zakresu zabezpieczenia może polegać na wskazaniu wysokości roszczenia, jakie ma być zabezpieczone lub czasu, na jaki ma nastąpić zabezpieczenie. Uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających udzielenie zabezpieczenia polega najczęściej na złożeniu stosownych oświadczeń pisemnych osób trzecich i nieformalnym przesłuchaniu uprawnionego. Sąd udziela zabezpieczenia w drodze postanowienia, które w celu jego wykonania powinno zawierać klauzulę wykonalności.

Zabezpieczenia przez zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty, wierzytelności lub innego prawa majątkowego dokonuje komornik stosując odpowiednio przepisy o egzekucji.

Wpisu hipoteki lub zakazu zbywania dokonuje się na wniosek uprawnionego. Zabezpieczenie nie może obejmować rzeczy, wierzytelności i praw, z których egzekucja jest wyłączona. Przy zabezpieczeniu zasadą jest, że komornik jedynie dokonuje zajęcia ruchomości, ale ich nie sprzedaje. Zajętych ruchomości nie można oddać pod dozór uprawnionego. Zajętą gotówkę i papiery wartościowe komornik przekazuje na rachunek depozytowy sądu.

Jan Z. wytoczył proces Pawłowi K. o zwrot pożyczki w kwocie 20.000zł. W toku sprawy Jan Z. uzyskał informacje, że Paweł K. pozbywa się majątku, tj. zamierza sprzedać samochód oraz złożył wypowiedzenie z pracy. W związku z tym Jan Z. złożył do sądu wniosek o udzielenie zabezpieczenia poprzez zajęcie samochodu Pawła K. i zajęcie przysługującej mu wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku dochodowego. Sąd przychylił się do wniosku Jana Z. i udzielił mu zabezpieczenia – wydał zarządzenie tymczasowe o zajęciu samochodu i wierzytelności Pawła K. Jan Z. wystąpił do komornika z wnioskiem dokonanie zabezpieczenia poprzez zajęcie samochodu i wierzytelności Pawła K. Komornik dokonał zabezpieczenia. W przypadku, gdy Jan Z. wygra proces będzie mógł zwrócić się do komornika wszczęcie egzekucji z zabezpieczonego majątku Pawła K.

Koszty

Za dokonanie zabezpieczenia roszczeń pieniężnych komornik pobiera opłatę w wysokości 2% wartości tego roszczenia, jednak nie mniej niż 3% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 68,26zł) i nie więcej niż 5-krotność tego wynagrodzenia (obecnie 11.376,85zł). Opłatę tę uiszcza uprawniony z chwilą złożenia wniosku o zabezpieczenie. Po zakończeniu zabezpieczenia komornik wydaje postanowienie o kosztach postępowania zabezpieczającego, które powinien wysłać do sądu. O tym, kogo ostatecznie obciążają te koszty decyduje sąd.

Upadek zabezpieczenia

Zabezpieczenie upada:

  • jeżeli sprawa nie zostanie wytoczona w określonym terminie, (gdy zabezpieczenia udzielono przed wszczęciem sprawy)
  • w razie prawomocnego odrzucenia pozwu lub wniosku
  • w razie prawomocnego oddalenia żądania
  • w razie prawomocnego umorzenie postępowania w sprawie.

Upadek zabezpieczenia oznacza taki stan jakby zabezpieczenia w ogóle nie było.

Zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia uprawnionego (wyjątkiem są alimenty, gdzie zabezpieczenie może polegać na nakazaniu obowiązanemu płacenia uprawnionemu cyklicznie pewnych kwot).

Czytaj także

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Upadek zabezpieczenia oznacza taki stan jakby zabezpieczenia w ogóle nie było.
Upadek zabezpieczenia oznacza taki stan jakby zabezpieczenia w ogóle nie było.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK