reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 45 mln zł z UE dla firm

45 mln zł z UE dla firm

359 nowych miejsc pracy powstanie w Podlaskiem dzięki 45 mln zł z UE, które trafią do 42 firm wyłonionych w konkursie - poinformował na konferencji prasowej marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański.

Zarząd województwa właśnie rozdzielił te dotacje. O unijne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego ubiegało się w tym konkursie ponad 250 mikro-, małych i średnich firm. Dotacje otrzymają 42 firmy, m.in. z branż teleinformatycznej, poligraficznej, meblarskiej czy maszynowej.

Kolejnych 11 projektów znajduje się na liście rezerwowej. Uzyskały pozytywną ocenę i jeśli będą oszczędności w programie, być może część z nich będzie miała szansę na dotację. Gdyby udało się zrealizować wszystkie projekty, powstałoby jeszcze kolejnych 68 miejsc pracy.

42 firmy, którym przyznano dotacje, zainwestują łącznie 110,5 mln zł. Do unijnych 45 mln zł firmy dołożą łącznie 65,5 mln zł. Jak podkreślił dyrektor departamentu wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim Daniel Górski, wsparcie otrzymują firmy sięgające przede wszystkim po innowacyjne technologie. Podkreślił, że blisko 360 nowych miejsc pracy ma "niebagatelne" znaczenie dla regionu, zwłaszcza w dobie kryzysu. Podkreślał, że warto wspierać firmy innowacyjne, które mają pomysł na rozwój.

Już wiadomo, że w 2012 roku podlaskie firmy będą mogły jeszcze zdobyć z RPO łącznie 21 mln euro w dwóch konkursach. Jeden ma być ogłoszony w styczniu, drugi w październiku 2012 r. Będą to głównie środki pochodzące z podziału Krajowej Rezerwy Wykonania oraz z oszczędności w programie. Górski powiedział, że konkretnie jeszcze nie wiadomo, jaka to będzie pula, bo będzie to zależało m.in. od kursu euro.

Marszałek Jarosław Dworzański poinformował, że w 2011 roku z RPO w pięciu konkursach rozdysponowano pomiędzy m.in. samorządy i firmy ponad 213,3 mln zł. Między innymi 48,5 mln zł z tej kwoty trafiło na inwestycje w przedsiębiorstwach turystycznych, ponad 47,8 mln zł na innowacje w przedsiębiorstwach.

Łącznie wszystkie podmioty korzystające z unijnych dotacji z RPO w Podlaskiem w 2011 r. zrealizowały inwestycje o wartości ponad 3 mld zł, z czego z UE pochodziło 1,8 mld zł - poinformował Dworzański. Najwięcej pieniędzy zostało skierowanych na budowy dróg wojewódzkich oraz na inwestycje w przedsiębiorstwach. Z najnowszych danych (stan na 1 grudnia) wynika, że dotychczas w programie m.in. na innowacje i przedsiębiorczość z UE z RPO wydano 451,2 mln zł, na turystykę 358,6 mln zł, a 503,4 mln zł na infrastrukturę transportową.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama