REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

45 mln zł z UE dla firm

REKLAMA

359 nowych miejsc pracy powstanie w Podlaskiem dzięki 45 mln zł z UE, które trafią do 42 firm wyłonionych w konkursie - poinformował na konferencji prasowej marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański.

Zarząd województwa właśnie rozdzielił te dotacje. O unijne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego ubiegało się w tym konkursie ponad 250 mikro-, małych i średnich firm. Dotacje otrzymają 42 firmy, m.in. z branż teleinformatycznej, poligraficznej, meblarskiej czy maszynowej.

REKLAMA

REKLAMA

Kolejnych 11 projektów znajduje się na liście rezerwowej. Uzyskały pozytywną ocenę i jeśli będą oszczędności w programie, być może część z nich będzie miała szansę na dotację. Gdyby udało się zrealizować wszystkie projekty, powstałoby jeszcze kolejnych 68 miejsc pracy.

42 firmy, którym przyznano dotacje, zainwestują łącznie 110,5 mln zł. Do unijnych 45 mln zł firmy dołożą łącznie 65,5 mln zł. Jak podkreślił dyrektor departamentu wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim Daniel Górski, wsparcie otrzymują firmy sięgające przede wszystkim po innowacyjne technologie. Podkreślił, że blisko 360 nowych miejsc pracy ma "niebagatelne" znaczenie dla regionu, zwłaszcza w dobie kryzysu. Podkreślał, że warto wspierać firmy innowacyjne, które mają pomysł na rozwój.

Już wiadomo, że w 2012 roku podlaskie firmy będą mogły jeszcze zdobyć z RPO łącznie 21 mln euro w dwóch konkursach. Jeden ma być ogłoszony w styczniu, drugi w październiku 2012 r. Będą to głównie środki pochodzące z podziału Krajowej Rezerwy Wykonania oraz z oszczędności w programie. Górski powiedział, że konkretnie jeszcze nie wiadomo, jaka to będzie pula, bo będzie to zależało m.in. od kursu euro.

REKLAMA

Marszałek Jarosław Dworzański poinformował, że w 2011 roku z RPO w pięciu konkursach rozdysponowano pomiędzy m.in. samorządy i firmy ponad 213,3 mln zł. Między innymi 48,5 mln zł z tej kwoty trafiło na inwestycje w przedsiębiorstwach turystycznych, ponad 47,8 mln zł na innowacje w przedsiębiorstwach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łącznie wszystkie podmioty korzystające z unijnych dotacji z RPO w Podlaskiem w 2011 r. zrealizowały inwestycje o wartości ponad 3 mld zł, z czego z UE pochodziło 1,8 mld zł - poinformował Dworzański. Najwięcej pieniędzy zostało skierowanych na budowy dróg wojewódzkich oraz na inwestycje w przedsiębiorstwach. Z najnowszych danych (stan na 1 grudnia) wynika, że dotychczas w programie m.in. na innowacje i przedsiębiorczość z UE z RPO wydano 451,2 mln zł, na turystykę 358,6 mln zł, a 503,4 mln zł na infrastrukturę transportową.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA