REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekonomiści o wzroście produkcji przemysłowej w marcu

REKLAMA

Marcowe wyniki produkcji przemysłowej świadczą o ożywieniu gospodarczym - uważają ekonomiści. Podkreślają, że większość branż przemysłowych odnotowała wzrost produkcji.

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że produkcja przemysłowa w marcu wzrosła w stosunku do marca 2009 r. o 12,3 proc., a w porównaniu z lutym 2010 r. - o 18,9 proc.

REKLAMA

"Jest to wzrost powyżej oczekiwania, jeżeli chodzi o wskaźnik rok do roku" - powiedział PAP prof. Dariusz Rosati, odnosząc się do wyników marcowego wzrostu produkcji przemysłowej.

REKLAMA

"Wyniki wskazują, że mamy do czynienia z przyspieszeniem, świadczy to o wzroście gospodarczym" - ocenił główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak. W jego opinii, wzrost produkcji przemysłowej odpowiada 3-proc. wzrostowi PKB. Zaznaczył, że dotyczy to tylko marca, bo wyniki poprzednich miesięcy były gorsze. Ocenił, że w pierwszym kwartale tego roku wzrost gospodarczy mógł wynieść 2,2 proc.

Zdaniem głównej ekonomistki Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" Małgorzaty Krzysztoszek, dobre wyniki wykazuje zwłaszcza przetwórstwo przemysłowe, dla którego 2009 r. był bardzo trudny. Dodała, że nadal słabo wypada budownictwo. Jej zdaniem, jest to spowodowane tym, że I kwartał ubiegłego roku był dobry dla budownictwa, a w tym roku z powodu ostrej zimy były przestoje.

Jak zauważyła, większość branż przemysłowych pokazuje wzrosty produkcji. GUS odnotował jednak spadek produkcji sprzedanej w takich sektorach jak meble oraz maszyny i urządzenia. Te ostatnie - to najważniejsze produkty eksportowe, co wskazuje, że w tym sektorze eksport jeszcze się nie odbudował - wyjaśniła Krzysztoszek. Spadek sprzedaży mebli - jak tłumaczyła - świadczy o tym, że gospodarstwa domowe bardzo ostrożnie podchodzą do zakupu dóbr trwałych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Dynamika sprzedaży nie jest zadowalająca, a duży wzrost produkcji przemysłowej wskazuje, że przedsiębiorstwa odbudowują zapasy licząc, że w kolejnych miesiącach je sprzedadzą" - powiedziała Krzysztoszek. Podkreśliła, że powiększanie zapasów jest elementem wzrostu gospodarczego, ale na razie trudno jest oszacować, jak będzie on duży.

Jak zauważył główny analityk Gold Finance Roman Przasnyski, pozytywna tendencja wzrostu produkcji przemysłowej utrzymuje się już piąty miesiąc. Marcowy wzrost był najbardziej dynamiczny od kwietnia 2008 r. Gorzej jest z produkcją budowlano-montażową. W marcu była ona niższa niż przed rokiem o 10,8 proc. "Ale i tu widać pewną poprawę, bowiem w lutym spadek wyniósł aż 24,7 proc." - dodał.

Zdaniem analityka, "marcowe dane wskazują, że polski przemysł rozkręca się coraz szybciej i tendencja ta ma trwały charakter. Wskazuje to, że nasza gospodarka wyszła już z okresu spowolnienia i ma szansę osiągnąć w tym roku wysoką dynamikę wzrostu".

Biuro Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank zaznaczyło, że do uzyskaniu dobrego wyniku produkcji przemysłowej przyczyniła się niska baza, tj. okres, do którego jest porównywana. Był to czas najgłębszych spadków produkcji. Bankowi eksperci uważają, że poprawa kondycji sektora przedsiębiorstw nadal głównie bazuje na odbudowującym się popycie zagranicznym, który sprzyja odbudowie eksportu.

Według Raiffeisen Bank, w najbliższych miesiącach wyniki budownictwa będą poniżej rezultatów z drugiej połowy ubiegłego roku, ale skala spadków produkcji budowlanej powinna ulegać zmniejszeniu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA