reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy skarżą się na urzędników

Przedsiębiorcy skarżą się na urzędników

Coraz więcej firm skarży się na nieprawidłowości w funkcjonowaniu urzędów. Działania urzędników skutkują upadłością i aresztami dla przedsiębiorców, uchylanymi następnie przez sądy.

W porównaniu z rokiem ubiegłym od stycznia do marca dwukrotnie wzrosła liczba skarg przedsiębiorców do Rzecznika Praw Obywatelskich na nieprawidłowości w działaniach urzędów. Na błędnych decyzjach urzędników cierpią firmy, które i tak na co dzień muszą borykać się z mnóstwem biurokratycznych obowiązków.


Problemy przedsiębiorców z urzędami są wynikiem braku wśród urzędników wiedzy i umiejętności potrzebnej do wykonywania swojej pracy, uważa Konfederacja Pracodawców Polskich. Urzędnicy chcąc się wykazać na siłę wyszukują uchybień w działalności firm.


Dlatego tak ważny jest projekt ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Zgodnie z nową regulacją funkcjonariusze publiczni będą ponosić materialną odpowiedzialność za błędy w podejmowanych decyzjach. Maksymalna kara za rażące naruszenie prawa wyniesie 12-krotność pensji danego urzędnika.


Ponadto przedsiębiorcy nadal traktowani są jak potencjalni przestępcy, którzy w celu maksymalizacji zysku, gotowi są łamać prawo. A przecież w dużej mierze to od działalności polskich firm zależy rozwój naszej gospodarki.


Ekspert KPP Piotr Rogowiecki postuluje odbiurokratyzowanie działalności gospodarczej, dzięki czemu udałoby się zmniejszyć liczbę złych decyzji urzędników. Bowiem mniej obowiązków biurokratycznych to także rzadszy kontakt z administracją, a tym samym mniejsze zagrożenie nieprawidłowymi decyzjami urzędników. Niestety istnieje duży opór ze strony urzędników, którzy świadomi są tego, że mniej biurokracji to mniej potrzebnych etatów.


Jednak zwiększenie przejrzystości prawa jest niezbędne. Prawo nie nadąża bowiem za rozwojem mechanizmów gospodarczych. Kolejne nowelizacje przepisów zwiększają jedynie chaos, dając tym samym pole do popisu urzędnikom.


Zdaniem Piotra Rogowieckiego z KPP w szczególności uprościć należy prawo podatkowe. W tym obszarze zagrożenie decyzjami skutkującymi bankructwami firm jest największe. Przykłady Optimusa oraz JTT pokazują, że działania administracji są w stanie zniszczyć świetnie prosperujące firmy. Późniejsze, korzystne dla przedsiębiorcy wyroki sądów przedsiębiorstwa już nie wskrzeszą. Dlatego tak ważne są wszelkie działania zmierzające do poprawy jakości pracy urzędników i likwidacji zbędnych biurokratycznych obowiązków obciążających przedsiębiorców.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Źródło:

kpp.org.pl
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama