reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą ułatwienia dla przedsiębiorców zawieszających działalność gospodarczą

Będą ułatwienia dla przedsiębiorców zawieszających działalność gospodarczą

Przedsiębiorca zawieszający działalność gospodarczą zostanie zwolniony ze wszystkich dokumentacyjnych i sprawozdawczych obowiązków, które nie są konieczne dla ustalenia jego zobowiązań wobec państwa lub osób prywatnych. 

W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze czytanie komisyjnego projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości i niektórych innych ustaw. Planowane zmiany mają na celu ograniczenie obowiązków przedsiębiorców w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.

 

Obecnie zawieszający działalność nie jest zwolniony z obowiązków wynikających z ustawy o rachunkowości. Musi więc:

• prowadzić księgi rachunkowe,

• sporządzać, badać, składać w sądzie rejestrowym oraz składać do publikacji sprawozdanie finansowe,

• sporządzać i składać sprawozdanie z działalności.

 

Aby nieco odciążyć właścicieli firm projekt, przewiduje zwolnienie ich w okresie zawieszenia działalności gospodarczej z obowiązków związanych z rachunkowością. Przy czym zwolnienie to dotyczyć ma tylko pełnego roku obrotowego, w którym trwa stan zawieszenia. W przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze majątkowym lub finansowym przedsiębiorca będzie jednak zobowiązany do ujawnienia ich w księgach rachunkowych.

 

Ponadto w spółkach kapitałowych zwyczajne zgromadzenie wspólników odbywa się nawet wtedy, gdy działalność gospodarcza spółki w całym poprzedzającym okresie była zawieszona. Dlatego nowelizacja zakłada także zwolnienie spółki kapitałowej z obowiązku odbywania zwyczajnego zgromadzenia wspólników za pełen rok obrotowy zawieszenia działalności gospodarczej.

 

Projektowane zmiany, poprzez eliminację zbędnych obowiązków, ułatwią czasowe wstrzymanie działalności przez przedsiębiorcę. Przyczynią się również do zmiany klimatu prowadzenia działalności gospodarczej na bardziej przyjazny i zachęcający do aktywizacji gospodarczej społeczeństwa.

 

Projekt został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji finansów publicznych. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama