| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorca decyduje, jak wykonać zamówienie

Przedsiębiorca decyduje, jak wykonać zamówienie

Przy opisie przedmiotu zamówienia zamawiający musi zachować zasady uczciwej konkurencji. Nie może nakazywać przedsiębiorcom, jak wykonać zamówienie.


ORZECZENIE 

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach rozpoczęła postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na zakup dwóch samochodów pożarniczych. Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe w Kielcach wniosło jednak protest na postanowienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zarzuciło zamawiającemu naruszenie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Przedsiębiorstwo domagało się usunięcia ze specyfikacji kilku zapisów dotyczących technicznych rozwiązań w zamawianych samochodach, jak np. ich długość czy norma czystości emisji spalin. Jego zdaniem wymagania te ograniczały konkurencję i nie były uzasadnione obowiązującymi przepisami ani potrzebami.

Zamawiający - Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej zgodziła się tylko z jednym zarzutem protestu. Zmieniła więc tylko jeden zapis swojej specyfikacji i na jego podstawie kontynuowała procedurę przetargową. Protestująca spółka nie zgodziła się jednak z takim postępowaniem zamawiającego i odwołała się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. W swoim odwołaniu podtrzymała wszystkie zarzuty, jakie podnosiła w proteście.

Więcej:  Przedsiębiorca decyduje, jak wykonać zamówienie

Jerzy Kowalski

jerzy.kowalski@ infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »