REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubiegający się o dotacje na biznes wciąż nie mogą się odwoływać

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Pośrednicy przydzielający unijne dotacje na własny biznes nie mają specjalnej puli środków na odwołania. Przyjęte przez nich procedury odwoławcze są nieskuteczne.

REKLAMA

Nadal nie wszystkie osoby ubiegające się o 40 tys. zł unijnej dotacji na założenie firmy mogą skutecznie odwoływać się od decyzji odmawiającej im wsparcia. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego już w kwietniu tego roku zobowiązało urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy do uwzględnienia takiej procedury w regulaminach tzw. operatorów, czyli pośredników przydzielających unijne dotacje przyszłym przedsiębiorcom. Szczegółowe wytyczne w tej sprawie MRR opracowało dopiero we wrześniu i jeszcze nie obowiązują.

REKLAMA

Obecnie głównym problemem ubiegających się o dotacje jest brak bezstronności przy ocenie ich odwołań. Większość operatorów na prośbę WUP i urzędów marszałkowskich umieściła w swoich regulaminach ogólny zapis o możliwości odwoływania się, nie precyzując szczegółów, a zwłaszcza tego, kto będzie rozpatrywał wnioski osób odwołujących się od nieprzyznania dotacji. Na przykład regulamin warszawskiej firmy MGG Conferences przewiduje odwołanie tylko na etapie rekrutacji do projektu, nie precyzuje natomiast trybu występowania o ponowną ocenę biznesplanu.

- Podejrzewam, że odwołanie będzie ocenione przez inną osobę z komisji oceny wniosków niż ta, która wcześniej dokonywała oceny biznesplanu. Szczegółowo w naszym regulaminie nie jest to zapisane - przyznaje Stefan Chabiera z MGG Conferences.

Dodaje, że jego firmy teoretycznie nie obowiązuje wymóg uwzględnienia procedury odwoławczej, ponieważ otrzymała dofinansowanie wskutek odwołania w konkursie, który ogłoszony był jeszcze w 2008 roku.

REKLAMA

Niektóre firmy przewidziały, że ponownej oceny biznesplanu będzie dokonywała ta sama komisja, która wcześniej go odrzuciła. Takie rozwiązanie przyjął Instytut Szkoleń i Doradztwa w Łodzi. Jego prezes Karol Pabiniak nie zgadza się z tym, że takie rozwiązanie nie gwarantuje bezstronności. Tłumaczy, że firmy realizujące projekty szkoleniowe dla przyszłych przedsiębiorców nie mają specjalnej puli pieniędzy na odwołania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dlatego rozpatruje je ta sama komisja. Jeśli odwołania będą uzasadnione, będziemy mieli możliwość innego podzielenia pieniędzy. Projekt przewiduje, że dotacje mogą być przyznane w wysokości niższej niż 40 tys. zł - podkreśla Karol Pabinik.

Jednolite zasady dla wszystkich ubiegających się o dotacje zaczną obowiązywać dopiero, gdy operatorzy dostosują swoje regulaminy do nowych wytycznych, które opracowało MRR. Zgodnie z nimi, wniosek o ponowne rozpatrzenie biznesplanu musi być rozpatrzony w terminie 5 dni roboczych od dnia jego wpłynięcia do operatora. Oceny powtórnie złożonego biznesplanu powinny dokonywać inne osoby niż te, które uczestniczyły w ocenie pierwotnej wersji dokumentu.

Ponadto wszelkie udokumentowane przypadki naruszenia zasad rzetelności i bezstronności stwierdzone na etapie rekrutacji do projektu lub w trakcie przyznawania środków mogą skutkować rozwiązaniem umowy z operatorem. Nowe zasady będą jednak obowiązywać dopiero tych operatorów, którzy zostaną wybrani w konkursach ogłoszonych przez urzędy marszałkowskie i WUP po 22 września tego roku.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA