| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do 15 lipca należy złożyć raport we właściwym rejestrze sądowym

Do 15 lipca należy złożyć raport we właściwym rejestrze sądowym

Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostanie złożone w terminie, sąd rejestrowy wyznacza dodatkowy siedmiodniowy termin. Po tym terminie za niedopełnienie obowiązku wymierza karę grzywny.


Od zatwierdzenia sprawozdania finansowego firmy mają 15 dni na jego złożenie we właściwym rejestrze sądowym. W przypadku gdy rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, sprawozdanie powinno zostać zatwierdzone do 30 czerwca, natomiast złożone w rejestrze do 15 lipca.

Tomasz Kociołek, starszy konsultant w dziale audytu PricewaterhouseCoopers, przypomina, że niezłożenie raportu finansowego w krajowym rejestrze sądowym (KRS) wbrew przepisom ustawy o rachunkowości podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Poza tym brak wywiązania się przez kierownika jednostki z obowiązku złożenia do KRS sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy powoduje, że biegły rewident informuje o tym fakcie w opinii i raporcie z badania.

Ekspert przypomina, że wpis do rejestru następuje na podstawie formularza KRS-Z30 (wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty). Dołączane do wniosku sprawozdanie musi być podpisane przez kierownika jednostki (jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - przez wszystkich członków tego organu) oraz osobę, która pisemnie przyjęła odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych.

- W przypadku gdy złożone dokumenty nie są kompletne, wniosek należy odpowiednio uzupełnić - podkreśla nasz rozmówca.

Tomasz Kociołek wyjaśnia również, że w razie stwierdzenia, że dokumenty nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa obowiązanych do ich złożenia. Wówczas sąd wyznacza dodatkowo siedmiodniowy termin, pod rygorem wymierzenia grzywny.

Jeżeli pomimo zastosowania grzywny osoba prawna wpisana do rejestru przedsiębiorców nie wykonuje nałożonych na nią obowiązków, sąd rejestrowy może ustanowić dla niej kuratora.

1  tys. zł kara za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego w KRS

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »