REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przyjął dokument dotyczący specjalnych stref ekonomicznych

REKLAMA

Rząd przyjął we wtorek dokument dotyczący specjalnych stref ekonomicznych (SSE), który ma przyczynić się do społeczno-gospodarczego rozwoju Polski - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Przygotowana przez ministra gospodarki koncepcja rozwoju specjalnych stref ekonomicznych zakłada, że inwestycje lokowane w SSE będą musiały spełnić jedno z pięciu kryteriów, w tym m.in. innowacyjności oraz wspierania parków przemysłowych.

REKLAMA

Chodzi również o realizowanie inwestycji m.in. w sektorach motoryzacyjnym, lotniczym, elektronicznym, maszynowym, czy biotechnologii; zwiększanie uprzemysłowienia regionów słabo rozwiniętych, a także tworzenia określonej liczby nowych miejsc pracy, w zależności od stopy bezrobocia w powiecie.

REKLAMA

"W koncepcji określono także zasady włączania nowych terenów do specjalnych stref ekonomicznych. Dotyczy to zagospodarowania ponad 8 tys. gruntów. Chodzi o to, aby powstawały na nich nowe inwestycje zapewniające polskiej gospodarce wzrost konkurencyjności i nowe miejsca pracy" - wyjaśnia w komunikacie CIR.

"Założono, że przy ocenie wniosku o zmianę granic strefy uwzględniana będzie m.in. zgodność tej zmiany z wojewódzką strategią rozwoju i przydatność inwestycyjna gruntu" - czytamy w komunikacie.

"Ponadto, zarządzający strefami będą musieli przeprowadzić do końca pierwszego kwartału 2009ár. audyt wszystkich gruntów włączonych do stref, które nie znalazły do tej pory inwestora i określić plany wobec tych terenów. Chodzi o to, aby lepiej wykorzystywać obszary objęte strefami" - dodano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod koniec czerwca 2008 r. nakłady inwestycyjne w SSE wyniosły 51,2 mld zł i pracowało w nich ponad 197 tys. osób. "Biorąc pod uwagę wszystkie dotychczasowe efekty, rząd wydłużył funkcjonowanie stref do końca 2020 r." - wyjaśnia CIR.

Specjalne strefy ekonomiczne zostały stworzone przede wszystkim w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego regionów, zagospodarowania majątku przemysłowego i infrastruktury, tworzenia nowych miejsc pracy, przyciągnięcia do Polski inwestorów zagranicznych.

W Polsce pierwsza SSE była założona w 1995 r. w Mielcu. Najwięcej SSE powstało w naszym kraju w 1997 r. Najmłodszą jest strefa krakowska - rozpoczęła działalność w 1998 r. Obecnie na terenie Polski znajduje się 14 SSE.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA