reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca dofinansuje kolonie dzieci pracowników

Pracodawca dofinansuje kolonie dzieci pracowników

Pracownicy mogą wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o dofinansowanie kolonii letnich ich dzieci. Zostanie uwzględniony, jeśli firma tworzy fundusz socjalny.


Pracodawca, rozpatrując wnioski podwładnych o otrzymanie dopłaty z firmy do wypoczynku ich dzieci, musi mieć na uwadze kryterium socjalne zatrudnionych. Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.), nie może przyznać wszystkim pracownikom takiej samej pomocy. Musi uwzględnić ich sytuację rodzinną, materialną i finansową.

- Regulamin funduszu powinien szczegółowo ustalać zasady przyznawania świadczeń - mówi Anna Martuszewicz z Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy.

W takim regulaminie powinny więc znaleźć się zapisy, na podstawie których pracownik będzie wiedział, czy osiągane przez niego i jego rodzinę dochody uprawniają go do otrzymania dofinansowania wypoczynku jego dzieci.

Warto pamiętać, że pracodawca, przyznając takie dofinansowanie, może zażądać od pracownika oświadczenia lub zaświadczenia o osiąganych dochodach. Dotyczy to nie tylko zarobków w miejscu pracy, z którego stara się o dofinansowanie, ale także o wynagrodzenia z innych źródeł, np. za wykonywanie umowy zlecenia w innym miejscu pracy. Co więcej, pracownik musi uwzględnić nie tylko swoje wynagrodzenie, ale także małżonka. Zakładowa komisja zajmująca się sprawami socjalnymi przeliczy dochody na osobę w rodzinie.

Może się więc zdarzyć, że pracownik, choć nie ma zbyt wysokiej pensji, nie otrzyma świadczeń z funduszu socjalnego, ponieważ dochód na osobę w jego rodzinie będzie za wysoki.

- Przyznanie dofinansowania wypoczynku dla dziecka nie jest uzależnione od rodzaju wykonywanej pracy czy pełnionej funkcji przez pracownika, lecz od kryteriów socjalnych określonych ustawą o funduszu - podkreśla Anna Martuszewicz.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria BSJP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama