REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy zapłacą za szkolenia z pierwszej pomocy

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Pracodawcy zatrudniający jednego pracownika będą mieli problem z wyznaczeniem osoby odpowiadającej za udzielenie pierwszej pomocy.

Zmiana prawa

REKLAMA

Przyjęty na ostatnim posiedzeniu rządu projekt nowelizacji kodeksu pracy nakłada na pracodawców obowiązek wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za udzielenie pierwszej pomocy i ewakuację w razie niebezpieczeństwa. Projekt nie precyzuje jednak, w jaki sposób z nowych obowiązków ma się wywiązać np. pracodawca zatrudniający jedną osobę.

- Dojdzie do kuriozalnych sytuacji, gdy pracownik będzie zobowiązany do udzielania pierwszej pomocy samemu sobie - uważa Andrzej Łuczaj z firmy BHP Konsultant.

Dodatkowo projekt nie określa także, jakie szkolenie musi przejść taki pracownik i jak powinien być wyposażony. Pośrednio wskazuje jedynie, że liczba wyznaczonych osób, zakres ich przeszkolenia i wyposażenia będzie zależał od rodzaju i poziomu występujących w miejscu pracy zagrożeń.

- Koszt przeszkolenia jednego pracownika z udzielania pierwszej pomocy to około 130 zł - mówi Przemysław Pająk z firmy Lex Labor - Kompleksowe Usługi BHP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podkreśla, że nowe przepisy wprowadzają niepotrzebny zamęt. Jeśli wejdą one w życie, nie będzie wiadomo, kto jest odpowiedzialny np. za utrzymanie i wyposażenie apteczki w miejscu pracy - czy obecnie zobowiązani do tego pracownicy czy też ci wyznaczeni do udzielania pierwszej pomocy.

Kłopoty może przysporzyć pracodawcom także zobowiązanie do wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za ewakuację z miejsca pracy. Wielu przedsiębiorców nie jest bowiem właścicielem, lecz tylko najemcą pomieszczeń pracy.

- W takich sytuacjach do wydawania instrukcji postępowania w przypadku ewakuacji zobowiązani są nie pracodawcy, lecz zarządcy budynków - mówi Andrzej Łuczaj.

Podkreśla, że wielu z nich, wbrew przepisom, nie wydaje takich instrukcji lub ich nie uaktualnia. Może więc dojść do sytuacji, gdy pracodawca będzie musiał wyznaczyć osobę odpowiedzialną za ewakuację, mimo że nie są znane zasady jej przeprowadzenia.

- Nowe przepisy nie precyzują także, za czyją ewakuację odpowiedzialny jest wyznaczony pracownik, gdy np. na jednym piętrze budynku swoje siedziby ma kilka firm - dodaje Przemysław Pająk.

Kłopoty z nowymi przepisami będą mieć przede wszystkim małe firmy. Większe przedsiębiorstwa często już teraz wyznaczają osoby odpowiedzialne np. za ewakuację.

- Już obecnie szkolimy swoich pracowników z udzielania pierwszej pomocy. Nie będziemy więc mieć kłopotów z określeniem, kto będzie za nią odpowiedzialny - mówi Lucjan Fortuna z Działu BHP Zelmer S.A.

16 mld zł mógł wynieść całkowity koszt wypadków przy pracy w 2006 roku

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA