reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za sprawą silnego złotego eksport maleje, import rośnie

Za sprawą silnego złotego eksport maleje, import rośnie

Wskaźnik informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w listopadzie nie zmienił istotnie swojej wartości w stosunku do notowań sprzed miesiąca. Tendencja zmian wskazuje jednak na spowolnienie aktywności gospodarki w nadchodzących miesiącach.

Z punktu widzenia przyszłej koniunktury gospodarczej najbardziej niepokojący jest spadek tempa napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach. Portfel nowych zamówień kurczy się od kwietnia. Dotyczy to zarówno zamówień napływających od krajowych kontrahentów, jak i zamówień przeznaczonych na eksport. Powodem był najprawdopodobniej silny złoty. Zmniejsza się opłacalność eksportu i wzrasta import konsumpcyjny, który ogranicza produkcję krajowych przedsiębiorstw.

Obserwowany w ostatnim czasie wzrost płac oraz wzrost liczby zatrudnionych nie przekłada się na zwiększony napływ zamówień u rodzimych producentów. Przyspieszenie tempa produkcji, jakie odnotowano w październiku, należy więc traktować jako wydarzenie jednorazowe, tym bardziej że ostatnie dane wskazują na wzrost zapasów wyrobów gotowych w magazynach producentów.

Nieznacznie poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw, ale nadal jest ona gorsza niż przed rokiem. Ostatnie dane GUS nt. przychodów i kosztów w sektorze przedsiębiorstw są zgodne z ocenami menedżerów wyrażonymi w badaniach IRG SGH. W III kwartale 2007 r. zyski firm po usunięciu wpływu czynnika sezonowego oraz wpływu inflacji ukształtowały się na poziomie niższym niż w kwartale II i były znacznie gorsze od osiągniętych w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Gorsze wyniki finansowe mogą oznaczać wyhamowanie inwestycji.

Pogarszające się od kwietnia 2007 r. oceny menedżerów co do perspektyw rozwojowych polskiej gospodarki w październiku uległy niewielkiej poprawie. Jednak wobec kurczącego się portfela zamówień i rosnących kosztów wytwarzania poprawę tę traktować należy bardziej w kategorii oczekiwań niż realistycznych prognoz.

W październiku nie zmieniła się ilość pieniądza w gospodarce, wyrażona agregatem pieniężnym M3. Przed miesiącem tempo podaży pieniądza w gospodarce spadło. Ilość gotówki w obiegu ulega ograniczeniu od dwóch miesięcy. Również tempo przyrostu kredytów konsumpcyjnych jest od kilku miesięcy zdecydowanie wolniejsze. Z jednej strony banki zwiększyły ostrożność w ich udzielaniu. Z drugiej dostępność pieniądza na rynku międzybankowym uległa ograniczeniu, o czym świadczą szybko rosnące w ostatnim czasie stawki WIBOR. Na giełdach dominują nastroje niepewności.

Indeks koniunktury

Maria Drozdowicz

Bureau for Investments and Economic Cycles

www.biec.org

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama