| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za sprawą silnego złotego eksport maleje, import rośnie

Za sprawą silnego złotego eksport maleje, import rośnie

Wskaźnik informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w listopadzie nie zmienił istotnie swojej wartości w stosunku do notowań sprzed miesiąca. Tendencja zmian wskazuje jednak na spowolnienie aktywności gospodarki w nadchodzących miesiącach.

Z punktu widzenia przyszłej koniunktury gospodarczej najbardziej niepokojący jest spadek tempa napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach. Portfel nowych zamówień kurczy się od kwietnia. Dotyczy to zarówno zamówień napływających od krajowych kontrahentów, jak i zamówień przeznaczonych na eksport. Powodem był najprawdopodobniej silny złoty. Zmniejsza się opłacalność eksportu i wzrasta import konsumpcyjny, który ogranicza produkcję krajowych przedsiębiorstw.

Obserwowany w ostatnim czasie wzrost płac oraz wzrost liczby zatrudnionych nie przekłada się na zwiększony napływ zamówień u rodzimych producentów. Przyspieszenie tempa produkcji, jakie odnotowano w październiku, należy więc traktować jako wydarzenie jednorazowe, tym bardziej że ostatnie dane wskazują na wzrost zapasów wyrobów gotowych w magazynach producentów.

Nieznacznie poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw, ale nadal jest ona gorsza niż przed rokiem. Ostatnie dane GUS nt. przychodów i kosztów w sektorze przedsiębiorstw są zgodne z ocenami menedżerów wyrażonymi w badaniach IRG SGH. W III kwartale 2007 r. zyski firm po usunięciu wpływu czynnika sezonowego oraz wpływu inflacji ukształtowały się na poziomie niższym niż w kwartale II i były znacznie gorsze od osiągniętych w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Gorsze wyniki finansowe mogą oznaczać wyhamowanie inwestycji.

Pogarszające się od kwietnia 2007 r. oceny menedżerów co do perspektyw rozwojowych polskiej gospodarki w październiku uległy niewielkiej poprawie. Jednak wobec kurczącego się portfela zamówień i rosnących kosztów wytwarzania poprawę tę traktować należy bardziej w kategorii oczekiwań niż realistycznych prognoz.

W październiku nie zmieniła się ilość pieniądza w gospodarce, wyrażona agregatem pieniężnym M3. Przed miesiącem tempo podaży pieniądza w gospodarce spadło. Ilość gotówki w obiegu ulega ograniczeniu od dwóch miesięcy. Również tempo przyrostu kredytów konsumpcyjnych jest od kilku miesięcy zdecydowanie wolniejsze. Z jednej strony banki zwiększyły ostrożność w ich udzielaniu. Z drugiej dostępność pieniądza na rynku międzybankowym uległa ograniczeniu, o czym świadczą szybko rosnące w ostatnim czasie stawki WIBOR. Na giełdach dominują nastroje niepewności.

Indeks koniunktury

Maria Drozdowicz

Bureau for Investments and Economic Cycles

www.biec.org

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »