| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od biletów dla pracowników nie ma VAT

Od biletów dla pracowników nie ma VAT

Gdy towary nie są wykorzystywane do działalności opodatkowanej, odliczenie VAT nie przysługuje. Zatem przekazanie tych towarów nie będzie opodatkowane.


Podatek naliczony i należny mają wpływ na rozliczenie VAT oraz wysokość zobowiązania, które należy wpłacić do urzędu. Przez opodatkowaną VAT dostawę towarów rozumie się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, m.in. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego. W przypadku gdy towary nie są wykorzystywane do działalności opodatkowanej, odliczenie nie będzie przysługiwało. Z takim przypadkiem możemy mieć do czynienia, gdy pracodawca nabędzie bilety, np. na przejazd dla swoich pracowników. Nabycie biletów, które później zostaną przekazane pracownikom, nie uprawnia do odliczenia VAT, ale zarazem nie podlega opodatkowaniu VAT.

WAŻNE POJĘCIA VAT

VAT naliczony - podatek przy zakupach

VAT należny - podatek przy sprzedaży

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK