Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze z UE: wciąż brak przepisów

Mariusz Gawrychowski
Dziś wchodzi w życie rozporządzenie MRR o udzielaniu pomocy inwestycyjnej w programach regionalnych. Z 22 przygotowanych programów pomocowych, wymagających notyfikacji w Komisji Europejskiej, uzgodniono dopiero 14. Pierwsze pieniądze dla przedsiębiorców już w listopadzie, ale większość środków najwcześniej w I kwartale 2008 r.


Zanim pełną parą wystartują fundusze unijne na lata 2007-2013 rząd musi uzgodnić z Komisją Europejską bądź przygotować aż 42 programy pomocowe, które będą regulowały zasady udzielania pomocy publicznej. Bez nich nie będzie można przydzielać dotacji na te przedsięwzięcia, które objęte są zasadami pomocy publicznej, bowiem mogą zostać uznane za nieuzasadnione wsparcie ze strony państwa. Czarny scenariusz zakłada, że beneficjenci mogliby więc być nawet zmuszeni do zwrotu przyznanych im środków.


Nie oznacza to, że przedsiębiorcy - bo to głównie ich dotyczą zasady pomocy publicznej - są zmuszenie czekać do zakończenia prac nad wszystkimi programami pomocowymi. Najważniejsze dla nich rozporządzenie albo już weszły w życie, albo też prace nad nimi są na ukończeniu i ich wydania można spodziewać się przed końcem roku.


Dziś nowe rozporządzenie


Dziś wchodzi w życie rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów operacyjnych.


Jak tłumaczy Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego, rozporządzenie jest ważne dla firm, bowiem reguluje zasady przydzielenia im wsparcia publicznego (w tym ze środków unijnych) na nowe inwestycje.


- Rozporządzenie umożliwi rozpoczęcie działań związanych z bezpośrednią pomocą na działania inwestycyjne przedsiębiorców w ramach regionalnych programów operacyjnych. Dzięki temu będzie dostępna większość dotacji dla firm - mówi wiceminister.


Dodaje, że tego samego dnia wchodzi w życie inny przydatny dla przedsiębiorców akt. Chodzi o rozporządzenie regulujące udzielanie pomocy na usługi doradcze dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców w ramach RPO. Dotyczy ono sytuacji, gdy w ramach przedsięwzięć inwestycyjnych firmy chciałyby skorzystać z zakupu specjalistycznych usług doradczych.


Jeszcze w październiku weszły w życie dwa inne rozporządzenia, regulujące udzielanie dotacji dla firm w regionalnych programach operacyjnych. Pierwszy z nich reguluje zasady udzielania w tych programach wsparcia w ramach pomocy de minimis. Drugi dotyczy udzielania pomocy na szkolenia tzw. finansowanie krzyżowe, umożliwia m.in. przeznaczenia na ten cel do 10 proc. wartości projeku.


Programy krajowe później


Nieco gorzej jest na poziomie programów krajowych. Tutaj najważniejsze dla przedsiębiorców będzie duże rozporządzenie w sprawie pomocy udzielanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Projekt tego aktu powstał na początku lata i jak wynika z informacji GP jest już po konsultacjach międzyresortowych oraz po uzgodnieniach z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


- Obecnie nanosimy do niego ostatnie poprawki. Spodziewam się, że w połowie miesiąca zostanie on skierowany do Rządowego Centrum Legislacji, a potem opublikowany - mówi GP Marta Cerkownik z departamentu koordynacji polityki strukturalnej w resorcie rozwoju regionalnego.


Tak szybkie tempo prac w przypadku rozporządzeń dla RPO i dla PARP jest możliwe dzięki temu, że KE nie musi ich zatwierdzać. Z 42 programów pomocowych 20 nie wymaga notyfikacji. Natomiast 22 pozostałe muszą zostać notyfikowane w Brukseli, czyli przekazanych KE do zaakceptowania. Bez jej zgody nie będzie można uruchomić funduszy unijnych na działania objęte programami pomocowymi.


Proces notyfikacji będzie musiało na przykład przejść rozporządzenie, regulujące przyznawanie pomocy na badania naukowe i ich późniejsze wdrożenie (Działania 1.4 i 4.1) w programie Innowacyjna Gospodarka czy też programy regulujące wsparcie w dziedzinie energetyki czy transportu dla przedsiębiorców i samorządów.


- Kończymy pracę nad większością rozporządzeń, które będziemy musieli przekazać KE. Możliwe, że w listopadzie pierwsze z ich będą miały szansę stanąć na Radzie Ministrów - mówi Jerzy Kwieciński.


MRR zaczął przygotowywać tzw. fiszki notyfikacyjne, by móc jak najszybciej przekazać programy pomocowe do Brukseli.

Choć proces uzyskiwania akceptacji KE trwa zwykle od sześciu do dziewięciu miesięcy, to - zdaniem wiceministra - istnieją podstawy pozwalające sądzić, że notyfikacje uda się uzyskać wcześniej.


- Sądzę, że w większości przypadków koniec I kwartału 2008 r. jest realnym terminem - podkreśla Kwieciński. Według niego tak długi okres uzyskiwania decyzji ze strony KE wynika z doświadczeń Polski z programami na lata 2004-2006.

Polska ma już doświadczenie


- Polska po raz pierwszy wtedy musiała przygotowywać programy pomocowe i przekazywać je Komisji Europejskiej, czasami trwało to wiele miesięcy. Teraz to uległo zmianie, bo my mamy naukę już za sobą - wyjaśnia Jerzy Kwieciński.


Części rozporządzeń udało się już uzyskać pozytywną decyzję Komisji Europejskiej. Było to możliwe dzięki temu, że zakres wsparcia, które regulują, nie uległ zmianie w stosunku do działań z lat 2004-2006. Tak jest np. w przypadku rozporządzeń w dziedzinie pomocy na inwestycje w ochronie środowiska czy też w przypadku rozporządzeń do Programu Kapitał Ludzki.


- Mieliśmy możliwość ponownego notyfikowania rozporządzeń z lat 2004-2006, jeśli wsparcie, które ma być za ich pomocą udzielane, nie zmienia się w nowej perspektywie finansowej oraz jeśli nie ma zmian w prawie unijnym. Niestety, Komisja Europejska w wielu obszarach wprowadziła nowe zasady udzielania pomocy publicznej, co spowodowało konieczność zmiany większości naszych programów pomocowych - tłumaczy Jerzy Kwieciński.


ZE STRONY PRAWA

Przepisy Konstytucji RP określają, że premier składa dymisję rządu na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu. Jednak prezydent Rzeczypospolitej, przyjmując dymisję Rady Ministrów, powierza jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów. W tym czasie rząd może wykonywać wszystkie swoje obowiązki. Należy do nich m.in. wykonywanie ustaw, wydawanie rozporządzeń, koordynacja i kontrola prac organów administracji rządowej, ochrona interesów Skarbu Państwa, zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz porządku publicznego. Ponadto dotychczasowy rząd zapewnia także bezpieczeństwo zewnętrzne państwa czy też sprawuje ogólne kierownictwo w dziedzinie obronności kraju.

ŁK


Programy pomocowe potrzebne do wdrożenia unijnej pomocy w latach 2007-20013

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl


OPINIE

JACEK KOZŁOWSKI

wicemarszałek województwa mazowieckiego

Pierwsze nabory wniosków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego powinny ruszyć już w tym roku, ale z powodów niezależnych od samorządu województwa nabór wniosków na dotacje dla przedsiębiorców będzie możliwy być może dopiero w II kwartale przyszłego roku.

Uruchomienie RPO WM zależy przede wszystkim od podpisania Kontraktu Wojewódzkiego, który musi zostać zaakceptowany przez wszystkie regiony. Niestety prace MRR nad nim ciągle trwają i wydaje się, że zostanie on podpisany dopiero przez nowy rząd. Drugim problemem jest nieprzygotowanie przez rząd w terminie stosownych rozporządzeń, bowiem środki dla przedsiębiorców podlegają przepisom o zasadach udzielania pomocy publicznej. Niestety harmonogram prac Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przewiduje wejście w życie części stosownych rozporządzeń, dotyczących pomocy publicznej, dopiero w I kwartale przyszłego roku.


MAREK NAWARA

marszałek województwa małopolskiego

Przewidujemy, że pierwszy nabór wniosków w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego rozpocznie się w I kwartale 2008 r. lub najpóźniej w II kwartale 2008 r. Przed zgłoszeniem pierwszych konkursów dla przedsiębiorców należy odpowiednio zorganizować nową jednostkę, opracować jej procedury i zatrudnić pracowników. No i czekamy oczywiście na opracowanie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozporządzeń dotyczących pomocy publicznej.

 
 
PODATKI 2023
PODATKI 2023

Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2023 r. oraz rozliczenia PIT za 2022 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 2023.

Teraz komplet kupisz z rabatem 100 zł i e-bookiem w PREZENCIE!
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złoty umocnił się do głównych walut
  Złoty umocnił się do głównych walut; w stosunku do euro zyskał 0,4 proc. Europejska waluta kosztuje 4,67 zł, dolar 4,50 zł, a frank szwajcarski 4,76 zł.
  Zamknięcia na giełdach w Europie 28 listopada (tabela)
  Giełdy europejskie - notowania. Poniżej zamknięcia i zmiany wybranych indeksów giełdowych w Europie z 28 listopada.
  DZIEŃ NA GPW: WIG20 spadł o 1,5 proc.; szczyt już był lub wkrótce wystąpi
  WIG20. Poniedziałek 28 listopada przyniósł ponad 1,5 proc. spadek WIG20, któremu towarzyszyło umacnianie złotego - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, Sobiesław Kozłowski. Jego zdaniem na wielu spółkach widać już realizację zysków, a średnioterminowy szczyt rynku miał już miejsce lub wkrótce wystąpi.
  Wiceprezes ZPP: są warunki, by polskie i ukraińskie firmy wspólnie odbudowywały Ukrainę
  Polskie i ukraińskie firmy powinny już dziś nawiązywać kontakty, by wspólnie uczestniczyć w odbudowie Ukrainy ze zgliszcz wojennych; istnieją do tego odpowiednie instrumenty finansowe – powiedział PAP w Kijowie Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
  „Poznaj Dobrą Żywność” - ważna zmiana dla producentów
  Zmiana ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych wprowadziła możliwość umieszczania znaku jakości „Poznaj Dobrą Żywność” bez konieczności uzyskania decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na niektórych produktach.
  e-commerce - nadchodzą istotne zmiany w modelu dostaw
  Zbliżający się szczyt zakupowy może być ostatnią szansą na detalistów na maksymalizację sprzedaży przed zapowiadanym ochłodzeniem gospodarki. W kryzysie nieco łatwiej mogą mieć firmy sprzedające dużo w sieci, bo to do internetu skieruje się konsument szukający oszczędności. Pomoże to operatorom logistycznym obsługującym rynek e-commerce, ale rosnące koszty obsługi zamówień wywołają uboczny efekt racjonalizacji doświadczeń zakupowych, z czego zapewne nie ucieszy się klient. Pod naporem kosztów logistycznych najwięksi gracze już teraz podnoszą minimalne kwoty zamówień lub rezygnują z niektórych opcji dostaw, w tym z darmowych zwrotów.
  Ataki wykorzystujące szyfrowanie pokonują ochronę 70% organizacji
  Dzisiejsze organizacje borykają się z olbrzymim obciążeniem ruchu w sieci i słabą widocznością niebezpieczeństw – w przypadku 45% kończy się to wieloma naruszeniami zabezpieczeń.
  Wsparcie dla firm energochłonnych w Polsce bez zgody Komisji Europejskiej?
  Minister rozwoju i technologii wskazał 28 listopada 2022 r., że program wsparcia dla firm energochłonnych będzie wprowadzany raczej bez formalnej zgody Komisji Europejskiej. Proces notyfikacji może potrwać nawet 2 miesiące, a tyle nie możemy czekać - dodał.
  Tani prąd dla firm. Ostatnie dni na oświadczenie!
  Tani prąd dla firm. Mikro, małe oraz średnie firmy mogą skorzystać z zamrożenia cen prądu od grudnia aż do końca 2023 r. Muszą jednak złożyć oświadczenie do 30 listopada!
  Czy kolumna natryskowa jest wyrobem budowlanym?
  Czy kolumna natryskowa jest wyrobem budowlanym w myśl ustawy o wyrobach budowlanych?
  Usługi pośrednika nieruchomości - co trzeba wiedzieć
  Chcąc sprzedać czy też kupić nieruchomość, można to zrobić samemu lub skorzystać z profesjonalnej pomocy pośrednika nieruchomości. Decydując się na tę drugą opcję, należy wybrać odpowiedniego agenta, który pomoże nam jak najkorzystniej spieniężyć mieszkanie lub dom. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę podczas współpracy z pośrednikiem nieruchomości.
  Sprawozdawczość przedsiębiorstw dot. zrównoważonego rozwoju - dyrektywa
  Rada UE ostatecznie zatwierdziła 28 listopada 2022 r. dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Oznacza to, że przedsiębiorstwa wkrótce będą musiały publikować szczegółowe informacje o kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem.
  Czy kolumna natryskowa prysznica jest wyrobem budowlanym?
  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień, czy kolumna natryskowa (prysznic), wprowadzana do obrotu bez baterii mechanicznej, w myśl ustawy o wyrobach budowlanych jest wyrobem budowlanym?
  Złoto czy Bitcoin? Alternatywne inwestycje w czasach inflacji
  Kryptowaluty od lat elektryzują społeczeństwo. Każdy większy spadek i wzrost na giełdzie jest szeroko komentowany w mediach. Jednak, czy Polacy rzeczywiście wiedzą, czym jest Bitcoin? Które aktywa zyskują popularność? Złoto i Bitcoin zabiegają o względy inwestorów
  Rynki biurowe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w czasach turbulencji
  Efektywność energetyczna nieruchomości to obecnie jedna z kluczowych pozycji na liście deweloperów i najemców biurowych oraz inwestorów poszukujących atrakcyjnych aktywów do zakupu. To właśnie ona, w dobie rozwoju trendu ESG i gwałtownego wzrostu cen energii, w dużej mierze decyduje o rentowności i obłożeniu budynku – wynika z najnowszego raportu Colliers pt. „ExCEEding Borders: CEE-15 Office Markets in Turbulent Times”, analizującego stan rynku w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej .
  Sieć dróg szybkiego ruchu się rozrasta. Wyższy standard, większe koszty
  Standard istniejących polskich autostrad jest wysoki. Porównując do krajów Europy Zachodniej, możemy pochwalić się nowymi technologiami, przede wszystkim w kontekście ochrony środowiska. Większość tras szybkiego ruchu wciąż powstaje jako drogi dwujezdniowe, wpływa na ograniczoną przepustowość.
  Duży Fiat skończył 55 lat
  Duży Fiat. W czasach PRL synonim luksusu i komfortu, marzenie wszystkich Polaków, w okresie rozwoju kapitalizmu pogardzany symbol minionych czasów. Duży Fiat, kant, kredens, czyli po prostu Fiat 125p, 55 lat temu po raz pierwszy wyjechał z fabryki na warszawskim Żeraniu.
  Rynek ubezpieczeń: większe szkody w rolnictwie z powodu zjawisk pogodowych
  Rok 2022 był trudny dla rolników pod względem szkód wyrządzonych przez zjawiska pogodowe – silne deszcze czy grad, huragany, burze, spowodowane suszą pożary. Szkody objęły uprawy, lasy, budynki i urządzenia.
  Ropa w poniedziałek rano tanieje o prawie 3 proc.
  Ceny ropy na giełdzie. W poniedziałek rano 28 listopada ropa Brent tanieje o 2,82 proc. do 81,27 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI spada o 2,69 proc. do 74,23 dolarów za baryłkę.
  Ceny miedzi w Londynie w dół z powodu protestów covidowych w Chinach
  Ceny miedzi. Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje w reakcji na doniesienia o protestach covidowych w Chinach. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie jest wyceniany niżej wobec 8.008,00 USD za tonę - informują maklerzy.
  Jak wybrać agenta nieruchomości?
  Co sprawia, że jesteśmy zadowoleni ze współpracy z agentem nieruchomości? Jakie praktyczne rozwiązania powodują, że współpraca na linii agent i klient przebiega efektywnie? Na te i wiele innych pytań odpowiada Kodeks Agenta Pro
  Gaz ziemny w poniedziałek rano tanieje
  Gaz ziemny. W poniedziałek rano 28 listopada gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach grudniowych tanieje do 122,37 euro za MWh. Spadają też ceny gazu z dostawą w styczniu - do ok. 126,87 euro za MWh oraz lutym - do 128,44 MWh.
  Inflacja obniżyła poziom ekonomiczny większości konsumentów
  Inflacja a kondycja finansowa konsumentów w Polsce pod koniec 2022 r. Nie widać optymizmu. Wzrost cen wpływa negatywnie na finanse aż 87% osób w naszym kraju, ale nie tylko na nie. Koszty życia, które rosną szybciej niż nasze pensje, źle wpływają na ogólne samopoczucie Polaków (70%).
  Jak oszczędzać prąd (energię elektryczną) i energię cieplną?
  Rządowy serwis cieplo.gov.pl wskazuje praktyczne przykłady i sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej i cieplnej w naszych domach i mieszkaniach.
  Prawo budowlane 2023 - pełna cyfryzacja procedur budowlanych
  Do Sejmu trafi wkrótce projekt ustawy wprowadzającej pełną cyfryzację procesu inwestycyjno-budowlanego i zmieniającej Prawo budowlane. Według założeń ustawy w połowie 2023 roku ma już obowiązywać wyłącznie elektroniczny obieg wszystkich dokumentów - wskazuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.