| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Złota akcja hamuje swobodę przepływu kapitału

Złota akcja hamuje swobodę przepływu kapitału

Przewidziane w kodeksie spółek handlowych odstępstwo od zasady: jedna akcja - jeden głos pozwoli Skarbowi Państwa obejść blokadę złotej akcji przez Komisję Europejską.


- W dodatku art. 20 kodeksu spółek handlowych stanowi, że wspólnicy albo akcjonariusze spółki kapitałowej powinni być traktowani jednakowo w takich samych okolicznościach - tłumaczy Helena Markowska.


Stanowisko, podobne jak KE, zajął ostatnio Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku dotyczącym Volkswagena. Orzekł, że niemieckie przepisy dające państwu uprzywilejowaną pozycję w akcjonariacie Volkswagena naruszają zasadę swobody przepływu kapitału.


Wcześniej Komisja Europejska wygrała przed ETS sprawy przeciwko Włochom i Hiszpanii, które z tego powodu musiały wycofać się ze złotej akcji. Trybunału nie przekonały nawet argumenty, na które powoływali się Hiszpanie i Portugalczycy, że do tej pory Skarb Państwa nie skorzystał w tych spółkach strategicznych z prawa weta. Trybunał uznał, że sam fakt istnienia takiego uprawnienia w sposób wystarczający odstrasza inwestorów.


KE przed Trybunałem przegrała tylko jedną sprawę - z Belgią. Natomiast z wzorca belgijskiego korzystał polski ustawodawca, przygotowując ustawę z 3 czerwca 2005 r. o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa.


Dziś Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie złotej akcji z ustawą z 3 czerwca 2005 r.


SZERSZA PERSPEKTYWA - UNIA

Niemcy

Od 1998 roku w Niemczech nie obowiązują akcje uprzywilejowane, ale zasada: jedna akcja, jeden głos. Najbardziej znany wyjątek dotyczy państwowej spółki Volkswagen. Reguluje go tzw. VW- Gesetz z 1960 roku.

Wielka Brytania

Rząd brytyjski wprowadził złote weto w latach 80. Teraz Skarb Państwa jako posiadacz złotej akcji może blokować oferty w 24 spółkach, np. w Rolls-Royce, British Energy i BAA, zarządzie lotnisk państwowych.

Francja

W 2006 roku doszło do sporu z KE w sprawie prywatyzacji Gaz de France. Rząd francuski chciał wykorzystać złotą akcję do zachowania kontroli nad gazowniczą spółką i uniemożliwienia jej fuzji z włoskim koncernem Enel.


Złote akcje

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl


Podstawa prawna

- Ustawa z 3 czerwca 2005 r. o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego (Dz.U. nr 132, poz. 1108 ze zm.).


OPINIA

ANNA BAJERSKA

radca prawny, partner, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Pozostawianie sobie przez Skarb Państwa możliwości wpływania na spółki stanowi naruszenie swobód traktatowych i próbę ograniczenia wolności gospodarczej, którą gwarantuje konstytucja. Złotą akcję należy traktować jako wyjątek od reguły i stosować w bardzo ograniczonych sytuacjach. Konieczne jest ponowne przeanalizowanie przez nowy rząd problemu stosowania złotej akcji i ograniczenie jej stosowania do wyjątkowych przypadków, np. fabryk zbrojeniowych, operatorów sieci przesyłowej energii. Takie wyjątkowe przypadki powinny być wprost - jako wyjątek od reguły - uregulowane w odrębnej ustawie. W przypadku pozostałych spółek, w których Skarb Państwa jest akcjonariuszem, zastosowanie powinny mieć przepisy kodeksu spółek handlowych.

 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK