Kategorie

W co i jak inwestować w 2007 roku

Bezpieczne inwestycje w lokaty przyniosą tylko kilkuprocentowy zarobek. Fundusze akcyjne powinny być zyskowne, ale nie tak, jak w 2006 roku. W bankach powinni oszczędzać tylko najwięksi asekuranci.


Gazeta Prawna wraz z doradcą finansowym Expander przygotowała portfele inwestycyjne dla osób, które zastanawiają się, gdzie ulokować oszczędności. Polacy wolą powierzać swoje środki na krótszy czas, dlatego założyliśmy, że nasi inwestorzy będą chcieli zrealizować zyski już po roku. W tym czasie według prognoz analityków akcje i fundusze agresywne mogą być zyskowne, ale prawdopodobnie nie przyniosą takich kokosów, jak w 2006 roku.

Dopuściliśmy także możliwość głębszej korekty na polskiej giełdzie, dlatego doradcy finansowi Expandera proponują m.in. inwestycje w fundusze typu hedge, czyli wysokiego ryzyka, ale które mogą zarabiać również na spadkach na giełdzie.

Nie sposób ułożyć portfel dla każdego Polaka. Naszą propozycję kierujemy do tych, którzy zastanawiają się, jak sensownie zainwestować w przyszłym roku 5 tysięcy złotych, i do tych, którzy będą mieli do dyspozycji aż 50 tysięcy złotych.

W obu przypadkach podpowiadamy zarówno inwestorom dopuszczającym ryzyko, jak i tym, którzy wolą mniejszy, ale pewny zysk. Niestety profity z bezpiecznych lokat będą niskie, zaledwie kilkuprocentowe. Zysk z lokaty bankowej nie przekroczy 5 proc.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ZASOBNY PORTFEL DLA RYZYKANTA

Jan Kowalski

Ma 50 tys. zł wolnych środków i chce zainwestować na 1 rok. Jest w stanie zaakceptować wysokie ryzyko inwestycyjne.

20 tys. zł - Superfund Trend Powiązany; 10 tys. zł - Templeton Japan Fund; Za ok. 8800 zł 20 opcji sprzedaży na WIG20 z kursem wykonania 3000 punktów i realizacją w marcu (prowizja ok. 400 zł). Pozostała kwota (ok. 10 800 zł) na konto lokacyjne w Polbanku, a w drugim kwartale wpłata do funduszu Templeton BRIC Fund.

Portfel tworzony jest pod scenariusz głębokiej korekty na polskiej giełdzie w pierwszym kwartale 2007 roku. Hipotetycznie, jeśli WIG20 spadnie do 2800 punktów, dochód z opcji wyniesie 40 tys. zł. Jeśli indeks będzie powyżej 3000 punktów w dniu rozliczenia opcji (trzeci piątek marca), wówczas tracimy to, co zostało wydane na premie i prowizje. W II kw., po ewentualnym spadku na rynkach wschodzących, można wpłacić środki do funduszu typu BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny). Superfund to fundusz hedge, który jest mało zależny od sytuacji na giełdzie (inwestuje na ponad 100 rynkach m.in. waluty, surowce itp.). Możliwe jest odbicie w Japonii, stąd ulokowanie części aktywów w funduszu akcji japońskich.

ZASOBNY PORTFEL DLA OSTROŻNEJ

Anna Malinowska

Ma 50 tys. zł, ale nie akceptuje dużego ryzyka. Chce zainwestować na 1 rok.

30 tys. zł - konto Samooszczędzające w Polbanku; 20 tys. zł - fundusze rynku pieniężnego (DWS Rynku Pieniężnego, DWS Płynna Lokata, Allianz Pieniężny). Możliwy zysk 4-5 proc. w skali roku.

Na koncie lokacyjnym w Polbanku można zarobić 4,5 proc., nie ma żadnych opłat za prowadzenie rachunku. Gdyby ta oferta się skończyła (ma ona promocyjny charakter, bo stawka oprocentowania jest wyższa niż rynkowe stopy procentowe), wówczas można przenieść oszczędności do funduszy rynku pieniężnego. Spodziewany wzrost stóp procentowych korzystnie wpłynie na ich wyniki. Gdyby nastąpił znaczny spadek na giełdzie (WIG20 w dół o 20-25 proc.), wówczas można maksymalnie połowę środków przenieść do funduszy stabilnego wzrostu (zakup bez prowizji przez supermarket mBanku).

CHUDSZY PORTFEL DLA RYZYKANTKI

Joanna Kwiatkowska

Ma 5 tys. zł, akceptuje ryzyko. Chce zainwestować na 1 rok.

Superfund Trend Powiązany (minimalna wpłata 5000 zł). Jest to fundusz typu hedge, który inwestuje na różnych rynkach (akcje, surowce, waluty, także kontrakty terminowe, a więc możliwa gra na spadki), tak by w każdych warunkach wypracować dodatnią stopę zwrotu.

Tego typu fundusze najlepiej sobie radzą w trakcie jednoznacznego trendu spadkowego. Jest to obarczona sporym ryzykiem szansa na przyzwoity zysk w trakcie ewentualnej bessy.

CHUDSZY PORTFEL DLA OSTROŻNEGO

Adam Nowak

Ma 5 tys. zł i nie akceptuje ryzyka.

2000 zł Polbank Konto Samoszczędzające + po 1000 zł w funduszach rynku pieniężnego (DWS Rynku Pieniężnego, DWS Płynna Lokata, Allianz Pieniężny).

Fundusze pieniężne powinny wypracować stopę zwrotu przynajmniej 4 proc. w najbliższych 12 miesiącach. Jeśli stopy procentowe wzrosną, zysk ten może być nieco wyższy - szczególnie w funduszach, które inwestują w papiery o bardzo krótkim terminie zapadalności (spełniające warunki opisane w standardzie funduszy rynku pieniężnego). W Polbanku aktualnie 4,5 proc. na darmowym koncie lokacyjnym - bank chce przyciągnąć nowych klientów i warto to wykorzystać. Warto też na bieżąco śledzić nowe oferty banków.

Powyższe portfele nie są rekomendacją inwestycyjną, a jedynie wyrazem osobistych poglądów autorów

Monika Krześniak MACIEJ BEDNAREK

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.