reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej osób odzyska VAT

Więcej osób odzyska VAT

Senat rozpatrzył nowelizację ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Daje o­na możliwość odzyskania części VAT osobom, które utraciły to prawo.


Zmiana prawa


Zmieniana ustawa o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym dotyczy wydatków na materiały budowlane, na które wzrosła stawka VAT z 7 do 22 proc., udokumentowanych fakturami wystawionymi w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. Jedną z najważniejszych zmian jest likwidacja warunku zakończenia inwestycji przy ubieganiu się o zwrot podatku.

Po zmianach będzie można składać jeden wniosek w roku, z tym że ostatni nie później niż 30 czerwca 2008 r. Oznacza to, że wszystkie osoby, które zakończyły już swoje inwestycje i nie złożyły w ciągu 6 miesięcy wniosku o zwrot, będą mogły ubiegać się o niego na mocy znowelizowanych przepisów. Wystarczy, że złożą wniosek w trybie "raz w roku", dokumentując fakturami poniesione wydatki. W urzędzie skarbowym nie będzie już trzeba składać zawiadomienia o zakończeniu inwestycji ani zaświadczenia o stopniu jej zaawansowania.

Ustawodawca dodatkowo uprościł zasady zwrotu, rezygnując z rozpatrywania w formie decyzji wniosków niebudzących wątpliwości naczelnika urzędu skarbowego. W tym przypadku kwota zwrotu zostanie wypłacona w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Dla inwestorów, których wnioski zostaną załatwione w formie decyzji, termin oczekiwania na zwrot nie ulegnie zmianie. Wyniesie on 25 dni od dnia doręczenia decyzji, na której wydanie urząd skarbowy ma 6 miesięcy.

W nowelizacji przyjęto również, że do obliczania limitu kwoty zwrotu będzie przyjmowana cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ostatnio ogłoszonej przez GUS, a nie jak obecnie - za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o zwrot. Ustawodawca uregulował także zasady ustalania limitu zwrotu w przypadku małżonków. Wiadomo już, że muszą oni pomniejszać przysługującą im wspólnie kwotę zwrotu o kwoty otrzymane przez każde z nich przed zawarciem małżeństwa.

Magdalena Majkowska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama