| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej osób odzyska VAT

Więcej osób odzyska VAT

Senat rozpatrzył nowelizację ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Daje o­na możliwość odzyskania części VAT osobom, które utraciły to prawo.


Zmiana prawa


Zmieniana ustawa o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym dotyczy wydatków na materiały budowlane, na które wzrosła stawka VAT z 7 do 22 proc., udokumentowanych fakturami wystawionymi w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. Jedną z najważniejszych zmian jest likwidacja warunku zakończenia inwestycji przy ubieganiu się o zwrot podatku.

Po zmianach będzie można składać jeden wniosek w roku, z tym że ostatni nie później niż 30 czerwca 2008 r. Oznacza to, że wszystkie osoby, które zakończyły już swoje inwestycje i nie złożyły w ciągu 6 miesięcy wniosku o zwrot, będą mogły ubiegać się o niego na mocy znowelizowanych przepisów. Wystarczy, że złożą wniosek w trybie "raz w roku", dokumentując fakturami poniesione wydatki. W urzędzie skarbowym nie będzie już trzeba składać zawiadomienia o zakończeniu inwestycji ani zaświadczenia o stopniu jej zaawansowania.

Ustawodawca dodatkowo uprościł zasady zwrotu, rezygnując z rozpatrywania w formie decyzji wniosków niebudzących wątpliwości naczelnika urzędu skarbowego. W tym przypadku kwota zwrotu zostanie wypłacona w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Dla inwestorów, których wnioski zostaną załatwione w formie decyzji, termin oczekiwania na zwrot nie ulegnie zmianie. Wyniesie on 25 dni od dnia doręczenia decyzji, na której wydanie urząd skarbowy ma 6 miesięcy.

W nowelizacji przyjęto również, że do obliczania limitu kwoty zwrotu będzie przyjmowana cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ostatnio ogłoszonej przez GUS, a nie jak obecnie - za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o zwrot. Ustawodawca uregulował także zasady ustalania limitu zwrotu w przypadku małżonków. Wiadomo już, że muszą oni pomniejszać przysługującą im wspólnie kwotę zwrotu o kwoty otrzymane przez każde z nich przed zawarciem małżeństwa.

Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK