| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szybsze kary dla działających na szkodę klientów

Szybsze kary dla działających na szkodę klientów

Nowa ustawa antymonopolowa ma regulować nakładanie kar za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. UOKiK obejmie kontrolą największe koncentracje oraz branżowe fuzje firm.Na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, określanej potocznie jako ustawa antymonopolowa. Ma ona zastąpić obowiązującą obecnie ustawę o tej samej nazwie, uchwaloną 15 grudnia 2000 r.

Przedsiębiorców czekają kary za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Obecnie, jeśli przedsiębiorca stosuje takie praktyki, prezes UOKiK prowadzi postępowanie, na skutek którego wydaje decyzję nakazującą przedsiębiorcy zaprzestanie określonych działań. Dopiero gdy przedsiębiorca nie dostosuje się do tej decyzji, prezes UOKiK może nałożyć na niego karę w wysokości od 500 do 10 000 euro za każdy dzień zwłoki. W celu nałożenia kary, Urząd musi jednak prowadzić kolejne postępowanie. To strata czasu i niepotrzebne dublowanie postępowań. Zgodnie z nowelizacją, kara będzie nakładana od razu po stwierdzeniu takiej praktyki w wysokości do 10 proc. przychodu przedsiębiorcy za poprzedni rok obrotowy.

Najwięcej kontrowersji wśród przedsiębiorców wzbudza jednak zniesienie przez nowelizację postępowań prowadzonych przez UOKiK na wniosek. Takie wnioski będą traktowane jak sygnały z rynku, na podstawie których prezes UOKiK prowadziłby postępowania z urzędu. Jeśli Urząd nie będzie chciał wszcząć postępowania, przedsiębiorcy pozostanie dochodzenie roszczeń w mało efektywnym postępowaniu cywilnym.

Zmiany dotyczą również kontroli koncentracji, która ma się skupić przede wszystkim na dużych fuzjach dokonywanych na terytorium RP oraz tzw. łączeniach firm działających w tej samej branży. Zamiast jednego progu obrotowego zgłaszania koncentracji (obecnie 50 mln euro), będą stosowane dwa – światowy i polski. Fuzję trzeba będzie zgłaszać prezesowi UOKiK, wówczas gdy łączny światowy obrót łączących się przedsiębiorców przekracza 1 miliard euro lub łączny obrót na terytorium RP przekracza 50 milionów euro. Podwyższenie progu ma więc ograniczyć liczbę zgłoszeń, zapewnić przedsiębiorcom większą swobodę łączenia się.

Nowelizacja ma również wzmocnić rzeczników konsumentów. Rzecznicy pracujący w miastach na prawach powiatu i w powiatach powyżej 100 000 mieszkańców otrzymaliby samodzielne biura z lepszym wsparciem kadrowym. Ponadto, rzecznicy będą bardziej niezależni od zmian politycznych.


ZMIANY WPROWADZONE NOWELIZACJĄ
Plusy
■ Nakładanie kar za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów od razu, a nie dopiero, gdy przedsiębiorca nie dostosuje się do decyzji UOKiK
■ Kontrola tylko największych fuzji dokonywanych na terytorium RP
Minusy
■ Rezygnacja z prowadzenia przez UOKiK postępowań antymonopolowych wszczynanych na wniosek

Ewa Usowicz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »