| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatnik określi, kiedy wykonano część usługi

Podatnik określi, kiedy wykonano część usługi

Nowelizacja ustawy o VAT zmieni moment powstania obowiązku podatkowego. Konieczność zapłaty podatku powstanie już po częściowym wykonaniu usługi. Jeśli podatnik dobrze przygotuje umowę, nie będzie miał problemów z fiskusem

– W praktyce przyjęło się, że częściowe wykonanie usługi musi oznaczać sytuację, w której obie strony zgadzają się, że pewien etap prac został zakończony i zazwyczaj dokumentują go sporządzeniem protokołu potwierdzającego ich wykonanie. Nie wydaje się, aby ta praktyka miała ulec zmianie wraz z wprowadzeniem planowych zmian do przepisów ustawy o VAT – podkreślił nasz rozmówca.
Również Paweł Kowalczyk, menedżer w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, nie obawia się ryzyka dowolnego określania przez władze skarbowe momentu częściowego wykonania usługi. Regulacje mogące powodować podobne ryzyko obowiązują obecnie, a jednak w praktyce nie ma wątpliwości, że moment częściowego wykonania usług, który podlega rozliczeniu, a tym samym opodatkowaniu VAT, powinien być określony przez strony umowy.
– Po nowelizacji, jeśli strony umowy zdecydują, iż rozliczeniu podlegać będzie częściowe wykonanie usług, to same określą okres rozliczeniowy – dodaje nasz rozmówca.
Jego zdaniem mogą to być okresy miesięczne, kwartalne, półroczne lub jakkolwiek inaczej zdefiniowane. Istotne jest tylko, żeby okresy te nie były dłuższe niż rok.

Skorzystają przedsiębiorcy

Zmiany w ustawie o VAT dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego przy częściowym wykonaniu usługi nie tylko są korzystne dla podatników, ale też nie niosą ryzyka interpretacyjnego. Warto jedynie zadbać o właściwe sformułowanie umowy, aby nie było wątpliwości, kiedy mamy do czynienia z częściowym wykonaniem usługi.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Postulujemy

Posłowie powinni na etapie prac parlamentarnych stworzyć definicję częściowego wykonania usługi, aby organy skarbowe nie miały możliwości zbyt daleko idących interpretacji w tym zakresie.
Moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie VAT to nic innego jak moment naliczenia podatku od towarów i usługEwa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »