reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatnik określi, kiedy wykonano część usługi

Podatnik określi, kiedy wykonano część usługi

Nowelizacja ustawy o VAT zmieni moment powstania obowiązku podatkowego. Konieczność zapłaty podatku powstanie już po częściowym wykonaniu usługi. Jeśli podatnik dobrze przygotuje umowę, nie będzie miał problemów z fiskusem

– W praktyce przyjęło się, że częściowe wykonanie usługi musi oznaczać sytuację, w której obie strony zgadzają się, że pewien etap prac został zakończony i zazwyczaj dokumentują go sporządzeniem protokołu potwierdzającego ich wykonanie. Nie wydaje się, aby ta praktyka miała ulec zmianie wraz z wprowadzeniem planowych zmian do przepisów ustawy o VAT – podkreślił nasz rozmówca.
Również Paweł Kowalczyk, menedżer w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, nie obawia się ryzyka dowolnego określania przez władze skarbowe momentu częściowego wykonania usługi. Regulacje mogące powodować podobne ryzyko obowiązują obecnie, a jednak w praktyce nie ma wątpliwości, że moment częściowego wykonania usług, który podlega rozliczeniu, a tym samym opodatkowaniu VAT, powinien być określony przez strony umowy.
– Po nowelizacji, jeśli strony umowy zdecydują, iż rozliczeniu podlegać będzie częściowe wykonanie usług, to same określą okres rozliczeniowy – dodaje nasz rozmówca.
Jego zdaniem mogą to być okresy miesięczne, kwartalne, półroczne lub jakkolwiek inaczej zdefiniowane. Istotne jest tylko, żeby okresy te nie były dłuższe niż rok.

Skorzystają przedsiębiorcy

Zmiany w ustawie o VAT dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego przy częściowym wykonaniu usługi nie tylko są korzystne dla podatników, ale też nie niosą ryzyka interpretacyjnego. Warto jedynie zadbać o właściwe sformułowanie umowy, aby nie było wątpliwości, kiedy mamy do czynienia z częściowym wykonaniem usługi.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Postulujemy

Posłowie powinni na etapie prac parlamentarnych stworzyć definicję częściowego wykonania usługi, aby organy skarbowe nie miały możliwości zbyt daleko idących interpretacji w tym zakresie.
Moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie VAT to nic innego jak moment naliczenia podatku od towarów i usługEwa Matyszewska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama