reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyeliminować nieuczciwe klauzule

Wyeliminować nieuczciwe klauzule

Koniec z naruszaniem postanowień, które godzą w interes ekonomiczny konsumentów. Sąd Najwyższy orzekł, że zakaz stosowania klauzuli wpisanej do rejestru niedozwolonych postanowień obejmuje wszystkich przedsiębiorców zawierających umowy z konsumentami. Nie zaś tylko tych, których dotyczył wyrok będący podstawą wpisu.


Niebezpieczeństwo stosowania nieuczciwych klauzul bierze się z tego, że w wielu przypadkach konsument nie ma możliwości negocjowania treści umowy. Ma do wyboru – odrzucić ją lub przyjąć w całości.

Stosowaniu takich klauzul przeciwdziałał prezes UOKiK, gdyż często stwierdzano nieprawidłowości. Procedura w takiej sytuacji wyglądała w ten sposób, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za każdym razem musiał weryfikować umowy z wzorcem stosowanym przez różne instytucje.

W przypadku nieprawidłowości kierowano pozwy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o uznanie danych postanowień za niedozwolone.

Zgodnie z wczorajszym orzeczeniem Sądu Najwyższego, który odpowiedział na pytanie sądu apelacyjnego, wpis do rejestru jest skuteczny wobec wszystkich przedsiębiorców.

Orzeczenie Sądu Najwyższego oznacza, że stosowanie zakwestionowanego postanowienia w umowach z konsumentami jest zabronione.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama