| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Złoty mocniejszy, giełda do góry

Złoty mocniejszy, giełda do góry

WIG20 zyskał wczoraj prawie 1,3 proc. wobec piątkowego zamknięcia. Tylko początek notowań, zarówno na giełdzie, jak i na rynku walutowym, wyglądał niepokojąco.


Ostatnie zmiany polityczne zostały przyjęte spokojnie przez inwestorów. Chociaż notowania na warszawskiej giełdzie zaczęły się od spadku WIG20 o ponad 2 proc., to w trakcie sesji na rynek powrócił zdecydowany optymizm. W efekcie wskaźnik największych spółek zakończył dzień na poziomie o prawie 1,3 proc. wyższym niż w piątek.

Również na rynku walutowym – po weekendowym osłabieniu do poziomu prawie 4,10 złotego za euro – wczoraj zagraniczni inwestorzy wracali na nasz rynek. W rezultacie złoty odrobił część strat i już po południu za euro płaciliśmy nieco ponad 4,06 złotego.

– Tak jak przewidywałem inwestorzy podeszli dosyć spokojnie do roszad na scenie politycznej – mówi Adam Ruciński, doradca inwestycyjny z Kancelarii Ruciński i Wspólnicy. Jego zdaniem, w najbliższym czasie kluczowe znaczenie dla rynku finansowego będą miały perspektywy gospodarcze w kraju, a nie zmiany personalne na najwyższych szczeblach władzy. A sytuacja gospodacza jest dobra.

Zdaniem ekspertów inwestorów uspokoiło też to, że dosyć szybko dowiedzieli się, kto będzie nowym ministrem finansów: Stanisław Kluza zapowiedział kontynuację drogi nakreślonej przez byłą szefową resortu prof. Zytę Gilowską. Dlatego po przemyśleniu sytuacji w weekend, wczoraj przystąpili do nowych zakupów.

Według Tomasza Nowaka, analityka Domu Maklerskiego Millennium, w przypadku warszawskiej giełdy może nieco niepokoić poziom obrotów akcjami – świadczący o dosyć kruchych podstawach do długoterminowego wzrostu cen.
Według analityków agencji ratingowej Fitch, w najbliższym czasie szczególnie istotne znaczenie dla postrzegania naszego kraju będą miały decyzje dotyczące finansów publicznych. Ich zdaniem wpływ wydarzeń politycznych na gospodarkę wydaje się dosyć ograniczony.

Krzysztof Pączkowski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK