| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Złoty stabilny na otwarciu

Złoty stabilny na otwarciu

Kurs złotego na otwarciu sesji w środę był zbliżony do poziomów z zamknięcia we wtorek, a analitycy nie są zgodni co do scenariusza rozwoju sytuacji na rynku w ciągu dnia. Wzrosły rentowności obligacji na całej krzywej.

Około godziny 9.10 za euro płacono 4,0640 zł wobec 4,0650 zł na zamknięciu we wtorek. Dolara wyceniano na 3,22 zł w porównaniu do 3,2330 zł.

"Złoty jest stabilny, nasza waluta umocniła się wobec dolara, co wynika z osłabienia dolara na rynkach światowych" - powiedział Marek Rogalski z TMS.

Jego zdaniem złoty może się umacniać w ciągu dnia.

"Spodziewamy się dziś umocnienia złotego. Negatywne informacje już mamy w cenach. We wtorek mieliśmy bardzo dobre dane o produkcji przemysłowej, a forint, który był w centrum uwagi w ostatnich dniach, zaczął się umacniać. Złoty może dziś zyskać do 4,05 zł za euro i 3,21-3,20 zł za dolara" - powiedział Rogalski.

GUS podał we wtorek, że produkcja przemysłowa w maju 2006 roku wzrosła o 19,1 proc. rok do roku, po wzroście o 5,7 proc. rdr w kwietniu 2006 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,3 proc. Szacunek rynku wskazywał na to, że produkcja przemysłowa w ujęciu dwunastomiesięcznym w maju zwiększyła się średnio o 12,3 proc.

Odmiennego zdania co do rozwoju sytuacji jest Jacek Wiśniewski z Raiffeisen Banku.

"Dzisiaj złoty rozpoczyna notowania lekko powyżej wczorajszego zamknięcia, w okolicach 4,0680 i nie widać czynników mogących zapowiadać poprawę nastrojów na rynkach wschodzących. Tym samym złoty pozostaje pod negatywną presją co może w najbliższym czasie przynieść jego dalsze osłabienie do okolic 4,10" - napisał Wiśniewski w porannym raporcie.

Osłabienia złotego spodziewają się także analitycy ING BSK, choć ich zdaniem słabnięcie polskiej waluty zbliża ku końcowej fazie. W środowym raporcie ING BSK podał, że złoty może spaść do 4,10-4,11 zł za euro, po czym jego kurs powinien się ustabilizować.

Notowania złotego będą jednym z najważniejszych czynników dla rynku obligacji. Na samym rynku długu najważniejszym wydarzeniem w środę będzie przetarg obligacji pięcioletnich. Resort finansów zaoferuje inwestorom na papiery pięcioletnie PS0511 za 2 mld zł. Wcześniej resort informował, że oferta będzie mieścić się w przedziale 1,8-2,8 mld zł.

Dochodowość dwuletnich obligacji OK0808 ukształtowała się na poziomie 4,84 proc. wobec 4,79 proc. na zamknięciu we wtorek. W przypadku papierów pięcioletnich PS0511 było to 5,50 proc. w stosunku do 5,41 proc., a dziesięcioletnich DS1015 5,69 proc. względem 5,62 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »