| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polskie firmy przejmują konkurentów

Polskie firmy przejmują konkurentów

W najbliższym czasie fuzje i przejęcia nabiorą impetu. Spółki już teraz przygotowują się do procesów konsolidacyjnych, które mają nie tylko umocnić ich pozycję na rynku, ale przede wszystkim ograniczyć koszty działalności.

Skąd jednak aż tak duże zainteresowanie procesami konsolidacyjnymi w Polsce?

– To proste, ożywienie na rynku jest przede wszystkim rezultatem zmiany nastawienia naszych przedsiębiorców, którzy zrozumieli, że dzięki konsolidacji mogą osiągnąć zdecydowanie lepsze wyniki – mówi Krzysztof Rozen.

Jego zdaniem, rozpoczęło się więc aktywne poszukiwanie potencjalnych obiektów do przejęcia. Do ataku ruszyły także kolejne giełdowe spółki, a wśród nich Boryszew, kontrolowany przez biznesmena Romana Karkosika. Najbliższe plany spółki zakładają ostateczne sfinalizowanie fuzji z Impexmetalem. W dalszej kolejności wzmocniona już grupa zamierza skupić się na akwizycjach firm z branży chemicznej i metali nieżelaznych. W grę wchodzą również spółki budowlane, a łączny koszt akwizycji to 100-150 mln zł.Akwizycje w regionie

Według analityków PricewaterhouseCoopers, w ostatnim czasie nie tylko Polska, ale i inne kraje z Europy Środkowo-Wschodniej odnotowały dynamiczny wzrost w zakresie fuzji i przejęć. W 10 krajach objętych badaniem (w tym na Ukrainie i w Rosji) wartość transakcji sięgnęła 91,2 mld dolarów.

– Rok wcześniej było to zaledwie 51 mld USD – ocenia Jolanta Kokosińska, partner w PricewaterhouseCoopers.

Jej zdaniem, do najbardziej atrakcyjnych obszarów należy sektor usług finansowych, energetyczny i użyteczności publicznej, a także spożywczy.

Swojej szansy w konsolidacji upatrują m.in. Graal (producent konserw rybnych), Hoop (producent napojów) czy też Wawel (producent słodyczy).Kto następny?

Wśród agresywnych graczy planujących przejęcia na warszawskim parkiecie pojawia się PBG, firma zajmująca się budową instalacji wodnych oraz wydobywczych dla górnictwa gazu ziemnego i ropy naftowej.

Z kolei w przypadku Koelnera, specjalizującego się m.in. w produkcji i dystrybucji narzędzi oraz elementów wykończenia dla budownictwa, konsolidacja z innym giełdowym producentem – Śrubeksem – to kolejny krok w rozbudowie grupy kapitałowej.

– Śrubex może zostać przejęty jeszcze w tym roku, natomiast do ostatecznego sfinalizowania fuzji powinno dojść najpóźniej w roku 2007 – zapowiada Radosław Koelner, prezes zarządu grupy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK