REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pogłoski o odejściu Gilowskiej osłabiają złotego

REKLAMA

Piątkowy poranek przebiega nerwowo na rynku walutowym, do czego przyczyniły się pogłoski o odejściu Zyty Gilowskiej z rządu, co osłabiło także obligacje. Zdaniem analityków piątek będzie nerwowym dniem na rynku.
Około godziny 9.10 za euro płacono 3,8560 zł wobec 3,8260 zł w czwartek i 3,83 zł w środę, a za dolara 2,9920 zł wobec odpowiednio 2,9910 zł i 2,9950 zł.

"Na rynku zrobiło się nerwowo, widać presję na osłabienie polskiej waluty, do czego na pewno przyczyniły się informacje o odejściu wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej" - powiedział Marcin Bilbin, analityk Banku Pekao.

Piątkowe "Życie Warszawy" napisało, że decyzja o starcie Zyty Gilowskiej w wyborach na prezydenta Warszawy jest już przesądzona, a wicepremier i minister finansów odejdzie za miesiąc.

"Jednak są i inne czynniki osłabiające złotego - zwiększyła się awersja do ryzyka na rynkach zagranicznych, od rana osłabia się także forint, mamy piątek, więc w sumie realizacja zysków jest uzasadniona" - stwierdził Bilbin. "Z drugiej strony Gilowska jest na pewno gwarantem odpowiedzialnej polityki finansowej, utrzymania kotwicy budżetowej" - ocenia analityk.

W piątek o godzinie 13.00 w Sejmie odbędzie się konferencja prasowa o wykorzystywaniu przez Polskę środków z UE w której udział wezmą m.in. Jarosław Kaczyński i Zyta Gilowska. Złotemu pomaga nieco kurs euro/dolara, który zanotował w piątek rano poziom 1,2880.

Większy wpływ informacji o możliwej dymisji Gilowskiej widać było na rynku papierów.

"Tu mamy jeden kierunek: sprzedaż polskich papierów i pewnie przełożenie informacji o minister finansów jest nieco większe, choć należy także zwrócić uwagę, że pogorszyły się nieco nastroje np. na rynku niemieckim" - uważa Bilbin.
W piątek około godziny 9.15 rentowność dwuletnich papierów wynosiła 4,43 proc. wobec 4,37 proc., w czwartek wieczorem, pięciolatek 4,97 proc. wobec 4,91 proc., a dziesięcioletnich 5,21 proc. wobec 5,15 proc.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA