| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ograniczenie pomocy unijnej

Ograniczenie pomocy unijnej

Zgodnie z założeniami nowelizacji ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji przedsiębiorcy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej, nie będą już mogli liczyć na wparcie inwestycji ze środków Unii Europejskiej.

Nowela o finansowym wspieraniu inwestycji (Dz.U. nr 66, poz. 472) ma na celu dostosowanie przepisów do regulacji unijnych w zakresie pomocy państwa. Od soboty, kiedy to zaczną obwiązywać nowe przepisy, nie będzie udzielane wsparcie finansowe przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w sektorze włókien syntetycznych, górnictwa węgla, hutnictwa żelaza i stali, budownictwa okrętowego oraz w zakresie produkcji, przetwórstwa. Na tego rodzaju pomoc unijną nie będą mogli liczyć również ci, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej według kryteriów określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej dotyczących udzielania pomocy publicznej lub znajdującym się w okresie restrukturyzacji przeprowadzanej z wykorzystaniem pomocy publicznej.
Na co zatem mogą liczyć osoby prowadzące działalność gospodarczą w sektorze rybołówstwa i rolnym, które także zostały de facto wykluczone z możliwości uzyskania tego rodzaju wsparcia?

Bartłomiej Domagalski z firmy Grant Consulting wyjaśnia, że tacy przedsiębiorcy mają inne programy, z których mogą otrzymać dodatkowe środki finansowe.

– Pomoc Unii Europejskiej jednak nie przewiduje wspierania takich przedsiębiorców, którzy będąc w trudnej sytuacji mają zaległości finansowe – wyjaśnia Bartłomiej Domagalski. Przyznaje jednak, że w sytuacji, gdy przedsiębiorca ma zapewnione finansowanie danej inwestycji, to może uzyskać dodatkową pomoc.

Łukasz Kuligowski
lukasz.kuligowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK