reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Gospodarka pędzi, RPP musi zachować ostrożność

Gospodarka pędzi, RPP musi zachować ostrożność

Wyższe od oczekiwań tempo wzrostu gospodarczego nakłada na RPP obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w polityce monetarnej, a główna stopa NBP powinna pozostać stabilna możliwie długo, być może przez cały 2006 rok - uważa Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej.

"Obecny poziom stopy procentowej jest właściwy, bo widać, że na tym poziomie gospodarka bardzo szybko się rozwija i ta stopa nie hamuje gospodarki. Natomiast zagrożenie inflacyjne wprawdzie wciąż istnieje, ale odsunęło się w przyszłość, więc można patrzyć na to trochę spokojniej" - powiedziała w wywiadzie Wasilewska- Trenkner. Od lutego główna stopa NBP znajduje się na historycznie najniższym poziomie, czyli 4 proc."Jesteśmy na takim poziomie stopy procentowej, że musimy być bardzo ostrożni, żeby nie naruszyć dobrej sytuacji w gospodarce jakąś pochopną decyzją. I to zarówno w postaci obniżki jak i podwyżki stóp" - powiedziała członkini RPP. "Jeśli nie będzie większych zaburzeń, to do końca 2006 roku stopa NBP powinna pozostać stabilna. Nie powinniśmy bowiem podejmować decyzji, które zmieniałyby warunki dla rozpędzonej gospodarki. Na razie przyjęliśmy postawę najlepszą z możliwych, czyli zachowawczą" - dodała.Według najnowszej projekcji inflacyjnej, inflacja będzie rosła od końca 2006 roku, w 2007 roku znajdzie się powyżej poziomu 1,5 proc., a w 2008 roku dotrze do celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc."Projekcja pokazuje, że mamy przed sobą długi okres niskiej inflacji i nic nie wskazuje, żebyśmy natknęli się w 2007 i 2008 roku na jakąś eksplozję dynamiki cen. Istnieją jednak potencjalne źródła zagrożeń tkwiące w sytuacji globalnej, a także kreowane przez szybkie tempo wzrostu naszej gospodarki" - powiedziała Wasilewska-Trenkner.Cześć ekonomistów przewiduje, że w obliczu korzystnych perspektyw inflacyjnych w RPP może znaleźć się większość, która przesądzi o jeszcze jednej obniżce stóp w 2006 roku o 25 pkt bazowych.Wasiliewska-Trenkner pytana, czy dopuszcza możliwość jeszcze jednej obniżki stóp w 2006 roku odpowiedziała:


"Obniżka stóp o 25 pkt byłaby już krokiem zbyt ryzykownym w obecnej sytuacji. Z perspektywy tego, co się dzieje w świecie (wzrost cen surowców, prognozowane szybsze niż w poprzednich latach tempo wzrostu gospodarczego) w nadchodzących latach moglibyśmy raczej rozważać podniesienie stopy procentowej, a nie jej obniżenie".

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama