| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak się rozlicza kontrakty menedżerskie

Jak się rozlicza kontrakty menedżerskie

Kontrakty menedżerskie zostały w specyficzny sposób potraktowane przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sposób opodatkowania dochodów z tytułu wykonywanych usług menedżerskich oraz warunki rozliczeń zostały ściśle określone.

Stanowi to ograniczenie w stosunku do tego, co istniało jeszcze kilka lat temu.

Menedżer ma prawo wyboru, czy chce wykonywać swoje usługi w ramach działalności wykonywanej osobiście czy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma już natomiast prawa do swobodnego określania kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności. Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stworzyły fikcję prawną, nakazując traktować menedżerów prowadzących działalność gospodarczą tak jak tych, którzy prowadzą swoje usługi w ramach działalności wykonywanej osobiście. W art. 13 pkt 9 ustawy określono, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nie koniec na tym, bo nakazano przy tych przychodach, czyli tych z działalności gospodarczej też, stosować zryczałtowane koszty uzyskania przychodów. Koszty zryczałtowane są identyczne jak dla osób uzyskujących dochody ze stosunku pracy i wynoszą 102 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1227 zł. W przypadku gdy menedżer świadczy usługi na rzecz kilku podmiotów, a więc uzyskuje przychody od więcej niż jednego podmiotu, roczne koszty uzyskania przychodu nie mogą przekroczyć kwoty 1840 zł 77 gr. Jest to ograniczenie dla tych menedżerów, którzy prowadzą swoje usługi w ramach działalności gospodarczej. Dalszą konsekwencją takiego traktowania usług menedżerskich wykonywanych w ramach działalności gospodarczej jako działalności wykonywanej osobiście jest niemożność rozliczania się według 19-proc. podatku liniowego.

Jednak to nie wszystko. Pomimo, że działalność gospodarcza w podatku dochodowym jest faktycznie traktowana jako niedziałalność, to w podatku od towarów i usług taki menedżer może być traktowany jak przedsiębiorca. Oznacza to, że jego usługi w ramach działalności gospodarczej będą opodatkowane VAT. Oczywiście jak każdy inny podatnik VAT będzie zwolniony podmiotowo do kwoty 10 000 euro. Menedżer może jednak nie być objęty VAT. Aby tak się stało, zawarta umowa menedżerska musi spełniać trzy warunki. Musi określać: sposób wykonania czynności, wynagrodzenie oraz że zlecający wykonanie czynności ponosi za nie odpowiedzialność wobec osób trzecich. Takie zagmatwanie przepisów regulujących status podatkowy usług menedżerskich nie służy jasnym regułom opodatkowania, a przy tym nietrudno o popełnienie błędu w rozliczeniach z fiskusem.


Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK