REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska chce od Unii pieniędzy dla drobiarzy

REKLAMA

Polska chce, by za ratowanie naszego drobiarstwa zapłaciła Unia ze swojego budżetu. Decyzja zapadnie w maju.
Zagrożenie ptasią grypą w całej Unii wywołało spadek cen drobiu często poniżej kosztów produkcji i mniejsze spożycia mięsa drobiowego, co z kolei wywołało nagromadzenie góry mięsa w chłodniach. W niektórych krajach, np. we Francji, część zakładów drobiarskich została zamknięta, a pracownicy zwolnieni. W Polsce według szacunków Krajowej Rady Drobiarskiej w I kwartale tego roku produkcja spadła o 10 proc. a spożycie mięsa drobiowego o 10-15 proc. Spadły też ceny - nawet o 40 proc. Za pierś kurczaka w sklepie na jesieni płaciliśmy 17 zł za kilogram, dziś 11-12 zł za kilogram. Drobiarze unijni od tygodni alarmowali, że sytuacja jest dramatyczna i wymaga nadzwyczajnych decyzji ze strony władz unijnych. Dlatego Komisja Europejska postanowiła, że całą branżę należy wspomóc.
Także dlatego, że jak powiedział wczoraj naszym drobiarzom prezes międzynarodowego stowarzyszenia producentów drobiu w Europie Paul Heinz Wesjohann, w drobiarstwie unijnym pracuje pół miliona osób, a na pasze dla drobiu idzie 20 proc. całej unijnej produkcji zbóż. Załamanie branży oznaczać więc będzie dla Unii dodatkowe bezrobocie i problemy z nadprodukcją zbóż. KE wstępnie przygotowała pięciopunktowy program wspierania drobiarstwa, kładąc główny nacisk na ograniczenie jego produkcji. Będą więc pieniądze na wykup jaj wylęgowych, ograniczenie stad reprodukcyjnych, zwrot kosztów stałych dla firm, które zaprzestały produkcji, na przechowywanie nadwyżek mięsa oraz promocję jego spożycia. Komisja zaproponowała, by połowę kosztów ratowania branży pokryły kraje z własnych budżetów, drugą połowę pokryje budżet Unii. Ta propozycja jednak nie wszystkim się podoba. W ubiegłym tygodniu wiceminister rolnictwa Andrzej Babuchowski powiedział wprost posłom sejmowej komisji rolnictwa, że Polski nie stać na pokrycie połowy kosztów. Dlatego na komitecie zarządzającym rady ministrów Unii, który odbył się 7 kwietnia, Polska wystąpiła o całkowite pokrycie kosztów ratowania drobiarstwa przez Unię. Uważamy, że tylko tak uniknie się dyskryminowania krajów biedniejszych, które w obawie przed wydatkami budżetowymi nie ratowałyby tak swoich drobiarzy jak kraje zamożniejsze - mówił wczoraj drobiarzom Waldemar Guba, dyrektor departamentu w resorcie rolnictwa. Dodał jednak, że jeśli Bruksela odrzuci naszą propozycję, to nie wyobraża sobie, by rząd polski nie wyłożył pieniędzy na ratowanie drobiarstwa. Decyzja zapadnie prawdopodobnie na następnym komitecie zarządzającym, który odbędzie się w maju.

Krystyna Naszkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA