REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Benzyna będzie tylko drożeć

REKLAMA

Ceny benzyny gwałtownie rosną. W końcu ubiegłego tygodnia za bezołowiową 95 płaciliśmy w granicach 3,75-3,89 zł. Wczoraj znaczna część warszawskich stacji sprzedawała ją po 3,99 zł. Dziś ten pułap przekroczy.
Analitycy nie pozostawiają złudzeń: benzyna będzie już tylko drożeć. Niskie ceny z przełomu roku należą do przeszłości, bo teraz benzyna bezołowiowa 95 przekracza na stacjach psychologiczną barierę 4 złotych.

– Szans na zahamowanie podwyżek praktycznie nie ma. Na drożejącą na światowych giełdach ropę nakłada się osłabienie złotego – twierdzi Urszula Cieślak z monitorującego rynek paliw biura Reflex.

Przez pierwsze dwa miesiące roku na stacjach panował względny spokój, a bezołowiowa kosztowała w granicach 3,50-3,75 zł. W niektórych rejonach kraju można było ją kupić nawet taniej. Jednak na przełomie lutego i marca zaczęła gwałtownie drożeć ropa, co w krótkim czasie musiało odbić się na stacjach.

Detaliści i tak ociągali się z podwyżkami. Zima tradycyjnie jest okresem uśpienia, popyt słabnie, więc stacje handlują paliwem stosując minimalne, a nawet zerowe marże. Jednak po kolejnych podwyżkach w hurcie (w połowie marca jeszcze kilkanaście zł, w minionym tygodniu już ponad 30 zł) zaczęły zmieniać ceny znacznie częściej. I ostatecznie zrezygnować z cenowej kosmetyki.

Tylko w ubiegłym tygodniu cena detaliczna benzyny wzrosła średnio o 9 groszy. Reflex twierdzi, że w tym tygodniu skoczy o 4-5 groszy. Będą jednak i takie miejsca, gdzie za kilka dni dopłacimy do benzyny dwa razy więcej.

– Właściciele stacji paliw reagują na zmiany cen hurtowych zazwyczaj z 2-3-tygodniowym opóźnieniem. Z naszych analiz wynika, że w najbliższych tygodniach powinniśmy przygotować się na podwyżki rzędu 10-15, a nawet 20 groszy na litrze – twierdzi Urszula Cieślak z portalu e-petrol.pl.

Co nas czeka w najbliższych tygodniach? Nic dobrego, bo jak przewiduje brytyjski ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit, średnia cena ropy naftowej wzrośnie w roku 2006 o 10 proc. i sięgnie 60 dol.

Powody do zmartwień mają także posiadacze diesli, bo na krajowym rynku średnia cena oleju napędowego jest podobna lub przewyższa cenę benzyny. Obecnie olej o niskiej zawartości siarki (do 10 mg na 1 kilogram paliwa) jest na stacjach nawet o 25 groszy na litrze droższy od benzyny bezołowiowej 95.

– Można oczekiwać, że do lata dysproporcje się zmniejszą, a olej z wyższej półki zbliży się cenowo do benzyny – mówi Aurelia Kuran-Puszkarska, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Kierowcy mogą jednak tankować olej napędowy o gorszych właściwościach, który po sezonie jesienno-zimowym jest o kilka groszy na litrze tańszy od benzyny. Ta możliwość skończy się 1 stycznia 2009 r. Wtedy, zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, w sprzedaży będzie tylko olej napędowy zawierający nie więcej niż 10 mg siarki na kilogram. Będziemy wówczas płacić za to paliwo tyle samo albo nieco drożej niż za benzynę niezależnie od pory roku – tak jak to jest w Wielkiej Brytanii. Nawet ewentualna obniżka akcyzy na olej napędowy nie będzie mogła tego zmienić.

Janusz K. Kowalski, Adam Woźniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA